Житло на тимчасово окупованих територіях: наскільки реально його продати чи купити

Поділитися
Теоретично можна, але практично багато «але».

Відчужувати нерухомість на окупованих територіях можна, але це теоретично. Зробити це на практиці дуже важко. Адже акт купівлі-продажу не обмежується просто підписанням відповідного документа — необхідно зробити низку обов'язкових дій продавцю, покупцю та нотаріусу. Про це пише finance.ua.

Що в теорії

Жоден громадянин України не може бути позбавлений права розпоряджатися своїм нерухомим майном, яке знаходиться на території України. На всі території, включно з окупованими, поширюється дія всіх законів та підзаконних актів України.

А що на практиці

На тимчасово окупованих тереторії фактично не діє ні законодавство України, ні її органи. У тому числі органи нотаріату.

Крім того, для укладання угоди купівлі-продажу необхідно зібрати та надати нотаріусу цілий пакет документів: витяг з державних реєстрів прав власності, технічні паспорти, експертну оцінку майна тощо. Зрозуміло, що з усім цим з'являються очевидні проблеми.

  • По-перше, як уже зазначалося, укладати угоди купівлі-продажу (або інші угоди щодо відчуження або придбання прав на нерухоме майно — договори дарування, міни тощо) можна лише щодо майна, яке є у доступі до реєстрів. Реєстри нерухомого майна було закрито ще на початку повномасштабної війни, за кілька місяців доступ частково відновили. Проте більшість окупованих територій перебувають у переліку, де припинено доступ до реєстрів.
  • По-друге, не всі нотаріуси мають право вчиняти нотаріальні дії щодо завірення договорів щодо купівлі-продажу, обміну або дарування нерухомості під час військового стану. Нотаріуси, які мають право це робити, визначено у наказі міністерства юстиції, розміщеному на його сайті. Цей реєстр регулярно оновлюється, тому перед тим, як звернутися до нотаріуса, слід переконатися, що він справді має право завірити таку угоду.

  • По-третє, нотаріусам заборонено вчиняти нотаріальні дії з нерухомим майном за зверненням громадян РФ, хоча вони можуть перебувати в Україні на законних підставах. Тому якщо одна зі сторін має громадянство РФ, угоду ніхто не запевнить.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі