У січні поточного року долар в Україні має коштувати не більше 11 грн за версією щорічного індексу Біг Мака.
Українська гривня є недооціненою на 61,1% валютою, пише The Economist.
Індекс Біг Мака допомагає визначити купівельну спроможність місцевої валюти і орієнтується на вартість бутерброда McDonald's в тій чи іншій країні з урахуванням реального курсу її національної валюти.
Вартість Біг Мака в Україні становить 62 грн, в той час як в США - 5,66 дол (158,28 грн).
Якщо поділити одне число на інше, вийде 10.95, а значить, саме таким повинен бути реальний курс долара в Україні за індексом Біг Мака.
Таким чином, зараз українська гривня недооцінена на 61,1%. Зараз курс долара в обмінних пунктах нижче 28 гривень.
Найбільш недооціненою валютою світу The Economist назвав ліванський фунт, а першість серед переоцінених зберіг за собою швейцарський франк.
Нагадаємо, бургерономіка ніколи не призначалася для точної оцінки незбалансованості валюти, а просто для того, щоб зробити теорію обмінного курсу тою, що легко сприймається.
Редакція ZN.UA зібрала дані індексу Біг Мака для української гривні з моменту потрапляння валюти в цей рейтинг - в 2004 році. Вперше індекс "Біг Мака" опублікували в 1986 році.
Найвищий відсоток недооцінки курсу гривні був зафіксований на початку 2015 року - 74,9%, а найнижчий - в середині 2008 року - 33%. Цікаво, що починаючи з 2004 року "Біг Мак" тільки дорожчав, крім 2012 року - тоді в січні він коштував 17 гривень, а в липні - 15. Найбільший стрибок ціни на бургер стався в 2015 році - "Біг Мак" за півроку подорожчав на 15 грн. У січні він коштував 19 гривень, а вже в липні 34.
В 2019 бургер в Україні коштує 54 гривні при курсі 27.8 за долар. Автоматичне виведення обмінний курс, відповідно до індексу, повинен складати - 9,68 грн за дол. Різниця між цим і фактичним обмінним курсом показує, що українська гривня недооцінена на 65,2%.
The Economist
Керівництво по тому, чи знаходяться валюти на "правильному" рівні, засноване на теорії паритету купівельної спроможності, який передбачає, що в довгостроковій перспективі обмінні курси повинні рухатися в напрямку курсу, який зрівняв би ціни на ідентичну кошик товарів і послуг (в даному випадку, бургер) в будь-яких двох країнах.