ЖЕКи погрожують відключити боржників від опалення: чи це законно

Поділитися
ЖЕКи погрожують відключити боржників від опалення: чи це законно © depositphotos / LCalek
Погрозу важко реалізувати, особливо під час війни.

Організації з обслуговування будинків почали попереджати користувачів про те, що якщо є великі борги, то можливе відключення опалення. При цьому під час війни борги українців за житлово-комунальні послуги перевищили 100 млрд грн, пише Фокус.

«Листи щастя»

Журналісти звернули увагу, що у під'їзді однієї зі столичних багатоповерхівок з'явилося оголошення з попередженням про можливі обмеження або припинення постачання тепла споживачам. Нібито включення опалення в опалювальному періоді 2022-2023 років проводитиметься лише у разі сплати боргу.

«У вищезгаданій будівлі сукупна сума боргу на вересень 2022 року склала близько 130 тис. грн. Заборгованість накопичили лише кілька квартир — менш як 10% від загальної кількості. Боржникам ЖБК пропонує піти на компроміс — укласти договір реструктуризації боргу. Однак із деякими мешканцями будинку встановити зв'язок не вдається», - пише видання.

Глава ЖБК попередив, що у разі, якщо до кінця місяця боржники не погасять борг або відмовляться від реструктуризації, йому доведеться підписати договір із Центром комунального сервісу про стягнення боргу через суд.

Чи можуть відключити будинок від тепла через борги?

У разі заборгованості опалення у будинку справді може не бути, хоча законодавство не вимагає від кінцевих споживачів своєчасної оплати. Проте вимоги щодо своєчасної оплати за газ висуває НАК «Нафтогаз», і за наявності боргу НАК просто не дасть теплокомуненерго (ТКЕ) газу.

Втім, вирішенням проблеми із підключенням тепла може стати дотація із місцевого бюджету, яка компенсує неплатежі населення. У цьому випадку, незалежно від платіжної дисципліни, тепло в будинку буде. Але у «бідніших» міст такої можливості щодо дотацій населенню немає.

Наскільки реальне відключення будинку від тепла?

Низка експертів виключає застосування такого заходу впливу, як відключення будинку опалення за багатотисячні борги. Тут все залежить від рівня сміливості ЖБК (ОСББ), адже не включити тепло — це порушити розпорядження Кабміну.

Експерти вважають, що попередження про відключення тепла здебільшого пов'язане із самоврядуванням керівників деяких ОСББ, ЖБК, які таким чином хочуть вплинути на боржників. Адже комунальники не мають права вимикати від тепла за борги.

Тож узимку будинки із злісними неплатниками, які так і не врегулюють свою заборгованість, нічого катастрофічного не очікує — максимум процес підключення до тепла затягуватиметься до середини листопада чи навіть пізніше.

Штрафи та пені

До того ж через воєнний стан в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) на заборгованість за житлово-комунальні послуги, скорочення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати чи оплати не в повному обсязі.

Раніше засновник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко в ефірі «Українського радіо» розповів, як платитимуть за комунальні послуги громадяни, які виїхали зі свого житла.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі