Наголошується, що розсадником земельної корупції учасники аграрного ринку називають і найбільшого державного латифундиста - Національну академію аграрних наук, яка розпоряджається 400,0-600,0 тис га (точно не знає ніхто, навіть самі академіки).
Замість того, щоб проводити на цих землях дослідження, їх неофіційно здають в оренду. Оплата (близько $ 100 з 1 га) осідає в кишенях підприємців від науки.
Щорічні збитки від тіньових земельних схем НААНУ перевищують 1 млрд грн. Офіційний дохід дозволив би установі не залежати від державного фінансування і спокійно займатися науковою діяльністю. Схоже, в цьому ніхто не зацікавлений. Хоча на цей рахунок є постанова Верховної Ради та матеріали тимчасової слідчої комісії парламенту.
НААНУ вже зацікавилися правоохоронці. За даними НАБУ, протягом 2008-2016 років президія Національної академії аграрних наук ініціював ряд рішень, в результаті яких 200 га державних земель перейшли у приватну власність. Слідчі оцінили збиток від діяльності посадових осіб академії майже в 1 млрд грн.
За даними Міністерства аграрної політики і продовольства економіка України щорічно втрачає 3,3 млрд доларів через мораторій на купівлю-продаж земель сільгосппризначення.
6 жовтня Верховна Рада продовжила мораторій на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. Законопроект №5321-1 в цілому підтримали 297 депутатів.
Детальніше про проблемні аспекти реалізації земельної реформи в Україні читайте у матеріалі Володимира Чопенка "Аграрне бездоріжжя" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".