Збільшення імпорту: які українські продукти харчування можуть зникнути з прилавків

Поділитися
Збільшення імпорту: які українські продукти харчування можуть зникнути з прилавків © freepik/freepik
Це один з наслідків війни.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні суттєво скоротилася харчова промисловість. Це призвело до скорочення пропозиції та підвищення цін на українську продукцію. Через це відбулося насичення ринку недорогими імпортними харчами і деякі українські продукти харчування починають програвати конкуренцію іноземним. Аграрні експерти розповіли «УНІАН», які продукти опинилися під найбільшою загрозою витіснення з українських супермаркетів.

Молочна продукція

Керівниця громадської організації «Агрополітичний діалог «Аграрна рада» Інна Мєтєлєва, розповіла, що українська молочна продукція програє закордонній через ряд причин.

«Скорочення виробництва в Україні (і, як наслідок, зростання цін на українську молочну продукцію), конкурентні ціни на імпортовану продукцію, падіння купівельної спроможності населення – наслідком усього цього є збільшення присутності імпортних молочних продуктів або інгредієнтів у магазинах», – пояснила вона.

Овочі та фрукти

За словами очільниці Української асоціації агровиробників Вікторії Березкіної, в разі збереження тенденції, що склалася на сьогодні, окрім молочної галузі, під загрозою витіснення в українських супермаркетах можуть опинитися вітчизняні фрукти, овочі та продукція тваринництва – саме ці категорії є високодотаційними у Євросоюзі.

Щодо росту овочевого та фруктового імпорту, то тут має місце не лише свіжа продукція, а й консервація. На сьогодні полиці українських магазинів завалені консервованими продуктами (переважно, з Польщі), які дешевші за українські аналоги. Вища вартість української продукції спричинена як об’єктивними економічними факторами, так і тим, що виробництво європейських аграріїв технологічніше, а отже, і дешевше.

Імпорт яких товарів зріс в Україні з початку війни

За інформацією аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Світлани Литвин, в 2022 році, порівняно з попереднім роком, загальний обсяг імпорту продовольчих товарів в Україну скоротився в середньому на третину. Цьому сприяло ускладнення та здорожчання логістики, зменшення населення України через міграцію, зниження купівельної спроможності українців.

Однак, за словами аналітика, є низка товарів, імпорт яких збільшився.

«Найбільше зріс імпорт цибулі (105,5 тисяч тонн в 2022 році, що в 4,6 разів перевищує показник 2021 року, основні постачальники – Польща, Нідерланди, Молдова) та рису (87,6 тисяч тонн в 2022 році, що на 5% вище аналогічного показника попереднього року, основні постачальники – Китай, Індія, Пакистан)», – розповіла вона.

На її думку, збільшення імпорту цих товарів пов’язано з тимчасовою окупацією півдня України та відповідним скороченням власного виробництва цих популярних на внутрішньому ринку продуктів.

З початку 2023 року Україна також збільшила імпорт рибних товарів (на 41%), які традиційно займають найбільшу частину закупівель з-за кордону. Також на чверть зріс імпорт фруктів та горіхів, алкогольних і безалкогольних напоїв – на понад вдвічі.

Нагадаємо, чи очікується восени підвищення цін на продукти. На це впливає багато факторів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі