Про це у своєму матеріалі для DT.UA пише Володимир Чопенко. За його словами, спецрежим ПДВ скасували через небажання і нездатність чиновників модернізувати цей цінний фінансовий інструмент, очистивши його від пристосуванців і надавши тим виробникам, які його потребують. Замість цього, введено пряме дотування підприємств АПК.
Заради реалізації однієї бюджетної програми "Фінансова підтримка сільськогосподарських виробників" уряд затвердив дві постанови і розпорядження, але затверджений порядок розподілу бюджетної дотації не влаштував частину галузевих асоціацій, яка підіграє однією з галузей АПК – птахівництву.
Як розповів в інтерв'ю DT.UA голова Комітету підприємців АПК Торгово-промислової палати України Олег Юхновський, незадоволені вимагають від міністра внести зміни у порядок розподілу бюджетної дотації, наполягаючи, що базою для розрахунків розміру дотації повинна слугувати не сума сплаченого ПДВ за всіма видами діяльності, а різниця між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом за дотаційним видами діяльності.
При цьому, та порядок розподілу бюджетної дотації, і пропозиції окремих об'єднань активістів суперечать ст. 20 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік".
"Цитую: "Установити, що у 2017 році розподіл бюджетної дотації… здійснюється з урахуванням такого критерію: пропорційно сумі вартості реалізованої сільськогосподарським товаровиробником сільськогосподарської продукції". Зрозуміло, що такі маніпуляції спрямовані на змінусуми дотацій в окремих галузях АПК", - вказує Юхновський.
Фахівець зазначає, що на його пам'яті в практиці сучасної України ще не було випадків, коли для реалізації однієї бюджетної програми уряд приймав дві постанови, а мільярдні суми коштів розподілялися не державним бюджетом, а розпорядженням Кабміну.
Юхновський також зазначає, що кошти, передбачені на пряму підтримку сільгоспвиробників, в розрахунку на гектар ріллі становлять менше 10 доларів.
"Таку мізерію сором навіть порівнювати із розміром дотацій у наших найближчих сусідів. Тому намарне говорити, що вони істотно вплинуть на фінансово-економічний стан виробників", - уклав він.
Детальніше про колізії збиткового для аграріїв бюджетно-податкового кодексу читайте в матеріалі Володимира Чопенка "Аграрне бездоріжжя" у тижневину "Дзеркало тижня. Украна".