Як відомо, Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради проєкт закону №6394 «Про економічний паспорт», тобто про індивідуальний рахунок дитини в спеціально створеному Фонді майбутніх поколінь (ФМП), де щорічно накопичуватимуться державні внески на користь дитини з подальшим інвестуванням і здійсненням виплат. Втім, досі в держави є лише два інструменти інвестування коштів: банківські депозити та ОВДП, і їх може не вистачити для збереження коштів Фонду. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Андрій Терещук, радник юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" - "Економічні паспорти для українців: особливості, світова практика та ризики".
Активи фонду формуватимуться переважно за рахунок рентних платежів за користування надрами. Річний внесок на одного учасника встановлюється в розмірі двох мінімальних заробітних плат на 1 січня календарного року, в якому вносяться кошти.
Держава гарантує виплати в сумі не менше за розмір внесків. Якщо ФМП збанкрутує, держава повинна буде відшкодувати кошти в сумі внесків, але без відсотків.
Міжнародний досвід свідчить, що, окрім накопичення коштів, важливим є збереження вартості активів і забезпечення їхньої ліквідності. Деякі фонди можуть віддавати перевагу прибутковості над ліквідністю, і навпаки. Залежно від активів і цілей суверенних фондів стиль управління ризиками може варіюватися від дуже консервативного до високої толерантності до ризику. Діяльність фонду запланована на десятки років.Сьогодні в Україні існує багато проблемних питань щодо дисбалансів в економіці. Формування та наповнення фонду стає досить складним завданням з урахуванням політичних ризиків, періоду реалізації проєкту та адміністрування.
Нагадаємо, що кожен громадянин України, який народжений з 1 січня 2019 року та безперервно проживав на території держави протягом останніх п’яти років стане учасником Фонду майбутніх поколінь, та отримає рахунок, де щорічно накопичуватимуться державні внески. Ініціатори законопроєкту вважають, що повнолітній українець зможе розраховувати приблизно на 10 тис. дол.