Зокрема, як розповів DT.UA юрист однієї з сторін справи, «вперше на моїй пам'яті в засіданні комітету з цілком конкретної справи взяли участь сторонні особи, що є абсолютно протизаконним».
Мова йде про представників Міненерговугольпрому, які прибули з двома конкретними пропозиціями: негайно нарахувати максимально можливі штрафи на мережі автозаправок ОККО, WOG, Shell і вивести з-під санкцій двох фігурантів грудневої справи - компанії «Кершер» (операторів роздрібної мережі ТНК-ВР в Україні ) і «ЛУКОЙЛ-Україна».
Дві зазначені структури дотрималися вказівкою міністерства і знизили ціни на своїх АЗС до встановленого цінового коридору - 9,5 грн/л на бензин А-95 і 9,0 грн/л на дизельне паливо. Крім представництв російських компаній, до «рекомендації» прислухалася ще одна, але найбільша мережа країни - групи «Приват». Правда, щоб досягти вищевказаного рівня, їй довелося не знижувати, а різко підняти ціни на своїх 1554 АЗС, що становить 25% від загального числа станцій в країні (зокрема, бензин А-76 подорожчав на 60 коп/л). Інші великі мережі не знайшли можливості знизити ціни на своїх заправках, заявивши про збитки.
Антимонопольний комітет опинився в непростій ситуації: з одного боку, накладення штрафів вимагає Міненерго, з іншого - у розглянутий АМКУ період роздрібні ціни на нафтопродукти в України рухалися відповідно до оптових і світових, це вже підтвердили і вітчизняні, і зарубіжні котирувальні агентства.
На непереконливість аргументів фахівців Комітету, зокрема, вказує неодноразове перенесення оголошення рішення у цій справі в січні-лютому.
Крім того, нелогічним виглядає і вимога Міненерго винести за дужки мережі ТНК і «ЛУКОЙЛу». По-перше, без цих мереж вже не можна говорити про монополію - вийде, що «змовилися» усього близько 14% АЗС проти 20% (у початковому варіанті претензій). По-друге, ці дві мережі були виключені з «грудневої» справи з «березневих» обставин.
У зв'язку з цим не виключено позови до суду проти АМКУ з боку власників АЗС. А відповідати за провал доведеться тільки АМКУ, тоді як Міненерго формально відношення до цього мати не буде. У підсумку глава Антимонопольного комітету Василь Цушко взяв чергову паузу.
Докладніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Сергія Куюна «Цушко думати буде».