Заступник міністра енергетики Микола Колісник має всі причини бути впертим у намаганні потрапити на посаду голови ОГТСУ, адже без прямого контролю за цією посадою може зруйнуватися масштабна схема вартістю в три мільярди гривень. Про цей йдеться у статті Миколи Теслі «Врятувати рядового і схему на три мільярди».
За словами автора, Міністерство енергетики і надалі намагається призначити заступника міністра керівником газотранспортної системи аби врятувати схему на 3 млрд грн.
«Приватні видобувні компанії вийшли з креативною ідеєю скористатися хаосом воєнного часу у власних цілях. На щастя, представники Міністерства енергетики не евакуювались, а представники економічного блоку офісу президента, які за ними наглядають, боролися за незалежність на Заході. І до наказу №110, який захищав економіку та бюджет, було внесено просту поправку: зважаючи на воєнний стан, у систему обліку газу дозволили вносити дані… заднім числом наприкінці місяця, а не наприкінці кожного дня», - пояснює суть схеми експерт.
У результаті цих простих змін деякі компанії заднім числом внесли зміни, за якими виявилося, що ОГТСУ їм ще й винен гроші за відібраний газ (таке теж технологічно буває, але в значно менших обсягах).
«Раніше до такого не додумувалися, бо дані були більш-менш публічними. А тут же війна — вона все спише», - додає автор.
За словами економіста, проста зміна до наказу зробила видобувні компанії на 3 млрд грн багатшими. Адже купувати газ треба було по 15 тисяч за тисячу кубометрів. А віддавати приватникам за небаланс — за ринковою ціною.
«Утім, багатшими компанії стали тільки в теорії, — в ОГТСУ не поспішали ділитися грошима, керівництво розуміло ситуацію і навіть намагалося достукатися до правоохоронців. Але прикриття з боку Міненерго та мовчання кураторів з офісу спускали історію на гальмах. Аж поки не настав серпень, і на обрії не з’явився ризик переформатування уряду», - наголошує автор.
На думку експерта, можливі зміни в Кабміні ставлять під загрозу існування мільярдної схеми. Це пояснює бажання міністерства поставити «свою» людину на позицію керівника ОГТСУ.
«Саме керівник ОГТСУ Колісник ніколи не здасть міністра Галущенка та керівника департаменту (на момент підписання наказу) Колісника, а також компанії, які скористалися ситуацією під час війни», - резюмує автор.
Нагадаємо, про те, навіщо Міненерго йти проти західних партнерів аби прилаштувати в ОГТСУ ставленика влади, читайте в статті Миколи Теслі - «Конфлікт із західними партнерами назріває. Подякуємо енергетикам».