Закупівельні ціни на молоко, підвищення яких набуває в країні перманентного характеру, впритул наблизилися до «стелі», за якою прозирає втрата конкурентоспроможності вітчизняних виробників. До того ж така практика неминуче позначається на цінах молочних продуктів, вони й нині вже не всім по кишені.
Серед причин такого становища в молочній галузі, серед іншого, недооцінка приватного сектора. Про його значення в загальному виробництві молока свідчать розрахунки експерта аграрного ринку Інни Іллєнко. Згідно з ними, на переробку за перший квартал нинішнього року від сільгосппідприємств надійшло трохи більше молока, ніж торік. Але оскільки їхня питома вага менша, ніж приватників, котрі в цей період зменшили поставки, то й загальний показник галузі виявився негативним. На переробку, порівняно з минулим роком, молока надійшло за квартал менше на 3,1%.
Звідси випливає обґрунтований висновок: скасування колишнього порядку дотацій шляхом субсидування закупівельних цін на сире молоко, який був прийнятний і для виробників, і для переробників, відіграло різко негативну роль. Насамперед тому, що кошти держпідтримки, які раніше йшли безпосередньо в молочну галузь і за будь-яких обставин залишалися в ній, тепер через спецфонд «розпорошуються», надходять не тільки в молочне скотарство, а й у птахівництво, свинарство, тобто в галузі більш благополучні, які могли б розвиватися самотужки. У результаті для збереження та розвитку галузі, яка залишилася без підтримки, є ледь не єдиний вихід - підвищення закупівельних цін. Але, знову ж таки, це шлях у нікуди.