Законопроєкт №9212, яким передбачається запровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи, насправді має на меті створити схему, яка дозволить "освоювати" мільярди пенсійних коштів. Про це в коментарі ZN.UA зазначив директор Інституту розвитку територій, автор та співавтор ряду законопроєктів з питань реформування місцевого самоврядування, бюджету та державних закупівель Юрій Ганущак.
Експерт наголосив, що в пенсійній системі крутяться близько 600 млрд публічних коштів. І з впровадженням накопичувальної системи з’явиться можливість заробити на цих коштах як фінансовим, так і страховим компаніям.
"У закупівлях такі потоки давно прорубані, неконтрольований дефіцит бюджету дає можливість заробити банкам на обслуговуванні державного боргу. У пенсійній же системі крутяться близько 600 млрд, а схема, яка б дозволила вилучити з них спочатку хоча б невеликий потічок, досі не впроваджена", - заявив експерт.
Схема, як розпорядитися цими коштами, з'явиться після впровадження накопичувальної системи.
"Вона дуже проста. Можна сказати - навіть примітивна", - зазначив Ганущак.
Так, якщо проєкт буде ухвалений, на рахунки приватних пенсійних фондів з єдиного соціального внеску, який зараз становить 22% на фонд оплати праці, вже у 2024 році буде вилучено 1%, у 2025 році - 1,5%, з 2026 року - 2%.
Вже у перший рік, тобто наступного року, ця сума складе близько 30 млрд грн.
"А щоб це не було занадто помітно, роботодавець як і сьогодні, сплачуватиме єдиний платіж, а вже потім Пенсійний фонд буде зобов’язаний перерахувати відповідні суми таким фондам", - пояснив експерт.
"Очевидно, що дірка в Пенсійному фонді складе тих же 30 млрд", - додав він.
Але оскільки Пенсійний фонд на третину дотаційний, цей дефіцит буде покриватися державним бюджетом.
"А додатковий дефіцит державного бюджету, своєю чергою, буде покриватися випуском додаткових облігацій внутрішньої державної позики, яку з радістю будуть скуповувати ті ж … новостворені чи існуючі пенсійні фонди, які отримають дармовий ресурс. І держава буде виплачувати відсотки по ОВДП цим фондам. Це складе від 3 до 6 млрд грн, в залежності від ставки, яка зараз захмарна", - наголосив експерт.
При цьому, звісно, зростатиме загальний борг держави.
"Але кого це хвилює. Розплачуватись буде найбідніша частина населення - через розкручену інфляцію, а в майбутньому – наші діти", - підкреслив Юрій Ганущак.
Чому накопичувальна система лише збиратиме кошти з громадян та роботодавців, але практично нічого не додасть в добробуті майбутніх пенсіонерів після виходу на пенсію, у своїй статті на ZN.UA "Обов'язкові накопичувальні пенсії — це злочин" на прикладі 54 річної жінки розповіла журналіст "Дзеркала тижня" Юлія Самаєва.
Нагадаємо, парламент ухвалив за основу законопроєкт №9212, який передбачає, що вже з 1 січня 2024 року всі працюючі українці до 55 років, як і 54-річна жінка з матеріалу Юлії Самаєвої, примусово відраховуватимуть до накопичувального рівня частину свого ЄСВ.