Закладене в бюджет падіння ВВП є похоронкою влади - Гальчинський

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Закладене в бюджет падіння ВВП є похоронкою влади - Гальчинський Економіст розкритикував макропоказники бюджету-2015
Влада до кінця не усвідомила критичність реального стану економіки, впевнений економіст.

Передбачене бюджетом-2015 подальше падіння ВВП на 4,3% є нічим іншим, як похоронкою чинної влади - не тільки уряду і парламенту, але і президента, і може закінчитися достроковими виборами.

Про це в статті Бюджетна похоронка пише доктор економічних наук, професор Анатолій Гальчинський.

Автор нагадує, що за прогнозами КМУ економічне зростання настане лише в 2016 році. Але і воно, навіть за оптимістичним сценарієм, буде досить скромним: у 2016-му - лише 2,2 %, у 2017 р. - 3,5%.

"Але ж нам, щоб реально претендувати на членство в ЄС, необхідна політика випереджаючого зростання, а це мінімум 6-7% щорічно. У нас є власний досвід такого рішення: у 2000-2004 рр. ми мали 8,2%. Але про це поки не йдеться. Питаю: в чому ж тоді результативність здійснюваних починаючи з другої половини 2014 р. перетворень, настільки гучно декларованій політики реформ, політики системної підтримки нашої держави світовим співтовариством?" - пише Гальчинський.

Читайте також: Яресько пояснила особливості бюджетної децентралізації

Він зазначає, що у нього складається враження, що "влада до кінця ще не усвідомила критичність реального стану економіки". "Це не тільки результат зовнішньої агресії. Економіка України знаходиться в глибокій депресії (фактичної деградації) вже більше шести років: наймасштабніше падіння ВВП в світі в 2009 р. - 14,8%, далі два роки незначного зростання, у 2012-му і 2013-му - знову стагнація (нульове зростання 0,2 і 0,1% відповідно), в 2014-му - мінус 7,5% (прогноз НБУ), в 2015-му знову очікуваний мінус 4,3%", - пише Гальчинський.

За попередніми оцінками, в 2014 р. рівень ВВП склав приблизно 90-91% 2008-го. "Ця позиція не потребує додаткових коментарів - мені не відомі такі аналоги у світовій економіці", - робить висновок експерт.

За даними статистики МВФ, за показником номінального ВВП на душу населення Україна опустилася на 105-е місце (2004 р. - 51-е). Це 3,9 тис. дол. Середньосвітовий показник - 11,2 тис. дол. В Білорусі - 7,4 тис., Казахстані - 11,8 тис., Росії - 14,9 тис. дол. Підсумкові показники України 2014 р. будуть ще більш гнітючими.

Гальчинський прогнозує, що з урахуванням падіння ВВП і девальвації валютного курсу Україна, швидше за все, буде мати номінальний ВВП на одну особу на рівні близько 3 тис. дол. У світовій градації це показник країн з найнижчим рівнем доходів.

"Важливо й інше порівняння. В ЄС - 32,1 тис. дол., у нас - 3 тис. Більш ніж десятиразова відмінність - це не тільки кількісні невідповідності. Це і принципово значимі якісні відмінності, які в процесі євроінтеграції нам необхідно долати", - пише автор.

Для того, щоб виправити ситуацію, Гальчинський рекомендує владі максимальним чином зосередити увагу на точках зростання. Це, по-перше, вагомі військові замовлення підприємствам ВПК, перетворення їх у провідну ланку прискорення промислового виробництва, основу інноваційного прогресу.

Читайте також: У Кабміні розуміють, що кредит довіри до нього майже вичерпано

По-друге, не можна не брати до уваги і покращення зовнішньоекономічної кон'юнктури (за прогнозами МВФ, в 2015 р. темпи зростання світової економіки повинні збільшитися з 3,3 до 3,8%, а для країн з низькими доходами - до 6%). Розширюються наші можливості експортних потоків на основі реалізації Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, освоєння нових ринків в інших частинах світу, в т. ч. в Казахстані і Білорусі. Зниження цін на енергоносії та валютного курсу гривні - це теж фактори підвищення конкурентоспроможності нашого експорту.

По-третє, є підстави розраховувати на дієвість вжитих заходів зі стимулюванню малого підприємництва.

По-четверте, ми говоримо про додаткові можливості зростання і в зв'язку з реалізацією політики децентралізації, детінізації та рішучого подолання корупційних втрат.

По-п'яте, серйозним стимулом зростання може стати реалізація з урахуванням іноземної допомоги відновлювальних інфраструктурних та житлово-комунальних проектів в Донбасі.

"Ми говоримо про фактори, які за умови належного обслуговування (з допомогою західних кредитів) боргових зобов'язань держави можуть забезпечити вже в поточному році падіння ВВП і навіть не нульовий показник, а мінімум 1,0-1,5% економічного зростання, а це - майже 100 млрд грн ВВП додатково до прогнозованого", - упевнений Гальчинський.

Раніше Дар'я Марчак в статті для ZN.UA Бюджет проти гривні писала, чому в законі про бюджет на 2015 рік Кабмін заклав основи для нового витка девальвації.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі