Економічний форум, який називають "російським Давосом", минулого тижня показав, що багато хто за рік дії санкцій опинився в кращій ситуації, ніж чекав. Росія весь минули рік не мала доступу до західних кредитних ринків, їй було заборонено купувати товари подвійного значення у ЄС і США, які могла б використати армія.
Як повідомляє Financial Times, європейські і американські компанії, які працюють в Росії, чекали від таких умов гіршого, але виявилося, що не всім санкції нашкодили. Якщо банкіри із Заходу скаржаться, що вони зовсім не можуть вести справи, для компаній в інших секторах ситуація склалася інакше.
"Товари і послуги, які теоретично повинні бути заборонені санкціями, насправді не стали забороненими. І компанії, схоже, працюють, як зазвичай. На це закривають очі. Головний меседж такої ситуації: якщо ти не кричиш на весь світ про порушення санкцій, то все буде гаразд", - пояснив засновник консалтингової компанії Macro-Advisory Кріс Віфер.
Поки експерти з юридичних питань багатьох західних компаній, які працюють в Росії, ніяковіють від такого опису нової російської реальності, персонал з питань продажу підтверджує його дійсність.
"Існують законні, наполовину законні і незаконні шляхи обходу санкцій, і всі вони поширені", - прокоментував виданню неназваний високий представник асоціації іноземних підприємців у Москві.
Представники двох західних компаній розповіли, що тепер вони продають в Росії свої товари через країни, які не ввели санкції. Наприклад, продаж здійснюється через Туреччину і Бразилію.
Високопоставлений менеджер з європейської інжинірингової компанії пояснив, що використовує потужності в "третіх країнах", щоб постачати товари подвійного значення в Росію.
"Для прикладу використовуються заводи в Китаї і Індії", - сказав він.
Також російські компанії, які потрапили в "чорний список" санкцій, створюють нові дочірні підприємства, щоб через них купувати необхідне забезпечення на Заході.
"Ми ніколи не чули про них і нічого не знаємо про їхніх власників. Але вони просять про ті ж продукти, що і наші старі покупці, яким тепер не можна продавати продукцію. При цьому нові клієнти знають про ціни і з ким треба зв'язатися, щоб укласти угоди. Ми проводимо перевірки і з'ясовуємо, що заявлені власники нових компаній не входять в "чорні списки". Це все, що ми можемо зробити. Лишається лише здогадуватися, хто насправді стоїть за новими клієнтами", - розповів неназваний директор французької компанії.
Юристи попереджають, що така схема не рятує продавця на Заході. За словами керуючого партнера компанії Morgan Lewis Браяна Зімблера, "не можна просто сказати, що не знаєш, хто кінцевий споживач" продукції подвійного значення.
Також західним компаніям складно запевнити свій російський персонал, що вони в повній безпеці. Росіяни читають пресу своєї країни і дивляться телевізор. Вони розуміють, що зараз дуже ризиковано працювати на іноземні компанії.
Видання пише, що попри існування різних "лазівок" в санкціях, на Заході також розвинулася юридична практика законного обходу санкцій. Європейські юристи змогли знайти підстави, чому компаніям з ЄС можна укладати угоди про співпрацю з російською "Роснефтью", зокрема в області розробки арктичного шельфу.
В цей же час, ЄС має намір продовжити санкції проти Росії без обговорень 22 червня. Спочатку передбачалося розгляд санкцій на саміті в Брюсселі 25-26 червня. Посли країн ЄС обговорять на поточному тижні питання про санкції. Підкреслюється, що Євросоюз ще в березні вирішив пов'язати режим санкцій щодо Росії з повною реалізацією Мінських угод.
Раніше також повідомлялося, що США і ЄС фактично завершили підготовку нових санкцій проти Росії, які можуть бути введені у випадку прояву нової російської агресії в Україні. Нові санкції розширюють чорний список російських громадян і компаній, також розглядається і розширення санкцій проти фінансового, енергетичного та оборонного секторів РФ.