"Така програма допомогла б будь-які нормальній країні, але ситуація в Україну дуже далека від норми", - пише на сторінках The Guardian російський бізнесмен і видавець газет The Independent та "Новая газета" Олександр Лебедєв.
Він нагадує, що українська економіка опинилася в скруті не лише через військове вторгнення, а й через розмах корупції за часів президентства Віктора Януковича. З 2010 року корупція щороку відбирала в України 14% ВВП або 39 мільярдів доларів на рік. Оглядач висловлює переконання, що ці суми осіли на рахунка в офшорах або в кишенях лояльних до режиму Януковича олігархів.
Таким чином, новому українському уряду доводить одночасно мати справу з корупцією і з військовим вторгненням Росії, маючи при цьому 72,9 мільярдів доларів боргів. Міністерство фінансів у Києві і МВФ вважають, що 20 мільярдів від цієї суми потрібно списати, оскільки відповідальних за ці борги більше немає при владі.
"Але чому кредитори, серед яких багато звичайних інвесторів, повинні хотіти це зробити? Чому вони не питають, кому вони мають пробачити борги: новій вільній українській нації, яка сильно постраждала лише за свої проєвропейські погляди, чи колишнім елітам, які відпочивають далеко від Києва у щасті і достатку?" - йдеться в статті.
На думку автора, приватний сектор в Україні повинен взяти на себе ініціативу. Лебедєв радить найняти приватних слідчих, які з'ясують точно, хто, коли і куди перерахував українські гроші.
"Вони могли б відстежити найбільші трансакції між українськими і європейськими банками в 2010-2014 роках, щоб знайти ці кошти. А коли винних знайдуть, кредитори можуть змусити Київ притягнути до відповідальності колишніх чиновників", - пропонує Лебедєв.
На його думку, приватизація низки індустріальних підприємств також варто розслідувати. На базі розслідування можна створити міжнародний трибунал щодо подій в Україні, який буде розглядати справи проти чиновників колишнього режиму. На думку автора, першими "в черзі", щоб постати перед таким міжнародним судом, могли б стати ті, проти кого вже тривають розслідування. Наприклад, це міг би бути колишній міністр фінансів України Юрій Колобов, якого арештували у Іспанії, або олігарх Дмитро Фірташ, якого арештували в Австрії.
Також трибунал міг би притягнути до відповідальності тих, хто допомагав відмити крадені в Україні гроші. На думку оглядача, кредитори повинні створити так званий "Київський клуб", до якого б увійшли всі, хто не хоче пробачати борги Україні. На думку Лебедєва, його членами могли б стати і російські інвестори і банки, оскільки "гроші в Росії значно важливіші ніж політика".
"Київський клуб" міг би профінансувати трибунал і погодитися позбавити новий уряд в Україні боргів, стягнувши їх з реальних боржників з минулої команди. Тим часом, міжнародні кредитори відкладають плани надати позики Києву через корупцію.
За погодженням з Європейським Союзом, Україна представила план реформування до крайнього терміну в березні, сказали чиновники. "(Але) досі існують сумніви про те, скільки потрібно Україні на дороги, електростанції, школи і лікарні і як далеко зайде судова реформа, щоб уникнути осідання гроші на рахунках корумпованих чиновників", - пише Reuters.
Раніше передбачалося, що Міжнародна донорська конференція в підтримку України пройде в кінці січня-початку лютого 2015 року. Однак у січні стало відомо її перенесення на квітень.
"Донорська конференція швидше за все відбудеться в квітні. Тому що ми хочемо більше посилатися на реформи і на зміни. Тоді новому уряду буде вже більше 100 днів, і будуть вже якісь результати", - сказав тоді міністр економіки Айварас Абромавічус.
30 березня Україну з профициальным візитом відвідає високопоставлена делегація Європейського Союзу, в тому числі президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і глава дипломатії Федеріка Могерини. Передбачається, що на зустрічах з ними представники української влади будут піднімати питання про проведення конференції це.