Європейське энеретическое співтовариство оприлюднило звіт про незалежному аудиті рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.
Робота НКРЕКП визнана в цілому прозорою, однак деякі рішення щодо тарифів, у тому числі формула формування ціни на вугілля "Роттердам+", отримають оцінку після додаткового аналізу.
"На думку Секретаріату, НКРЕКП зазвичай дотримується стандартів прозорості, і практика публікації регулятора навіть випереджає відповідні юридичні вимоги. Всі опитані особи визнали, що регулюючий орган став набагато більш прозорим після прийняття закону про НКРЕКП", - йдеться в звіті Європейського енергоспівтовариства, опублікованому в середу, 21 березня.
У той же час, європейські експерти підкреслюють, що ряд рішень НКРЕКП викликають дискусію всередині країни. Це стосується, в першу чергу, рішення про встановлення тарифів на послуги з транспортування природного газу, RAB-тарифів і формули ціни на вугілля "Роттердам+".
Ці рішення НКРЕКП будуть проаналізовані додатково.
"Аналіз проводиться в той час, коли регулятор зазнає серії організаційних потрясінь і критики його рішень. Разом з цим він повинен виконувати великі нові обов'язки з розробки вторинних актів для реформування ринку електроенергії та газу. Можна визнати, що певний рівень незгоди між регулятором і галуззю регулювання цілком типовий. Ця оцінка спрямована на визначення того, наскільки недавня реакція НКРЕКП на критику є результатом непопулярних, але виправданих ринкових реформ", - зазначається у звіті.
НКРЕКП звернулася до Енергетичного співтовариства 11 липня минулого року з пропозицією провести незалежний аудит діяльності регулятора. Україна є членом Європейського енергетичного співтовариства з 2011 року.
Нагадаємо, 3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Згідно з цією методологією, вугільна складова у тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.
НАБУ розпочало розслідування і 17 серпня 2017 року провело обшуки в приміщенні НКРЕКП у справі, пов'язаній з утвердженням формули "Роттердам+".
Докладніше читайте в статті Ігоря Маскалевича "Блокада по-роттердамськи: донецький варіант" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".