Європейська комісія і російський газовий монополіст "Газпром" мають намір оголосити про врегулювання антимонопольної справи на наступному тижні. При цьому компанія може уникнути фінансових штрафів. Про це пише ЄП з посиланням на повідомлення Euractiv, яке в свою чергу посилається на інформацію європейських чиновників, близьких до справи.
Один із співбесідників сказав, що Єврокомісія повинна оголосити про укладення угоди 24 травня, що завершить одну з найтриваліших у своєму роді антимонопольних справ, яка почалася з рейдів в 20 офісах в 10 країнах в 2011 році, коли слідчі отримали понад 150 тисяч документів.
Два інших співрозмовника заявили, що рішення щодо "Газпрому", найбільшого постачальника газу в ЄС, можуть оголосити цього тижня або на наступному.
Раніше повідомлялося, що Європейський Союз і монополіст "Газпром" наблизилися до врегулювання тривалого антимонопольного спору після того, як російська газова компанія погодилася провести цінові реформи і дозволити конкурентам закріпитися у Східній Європі.
Єврокомісія почала антимонопольне розслідування відносно "Газпрому" у 2012 році після звинувачення російської компанії у зловживанні домінуючим становищем на ринках газу Центральної та Східної Європи та встановленні несправедливих цін.
У 2015 році газовому холдингу було висунуто офіційне повідомлення про претензії (statement of objections). Восени того ж року ЄК і "Газпром" розпочали технічні консультації по справі.
У березні 2017 року "Газпром" направив Єврокомісії підсумкові пропозиції щодо врегулювання антимонопольного розгляду.
Компанія погодилася виключити з контрактів заборону на транскордонний перепродаж газу, а також прив'язати ціну для Польщі, Болгарії, Естонії, Латвії і Литви до західноєвропейських бенчмарків.
"Газпром" також висловив готовність перенести пункти здачі газу, щоб Угорщина, Польща та Словаччина змогли отримувати газ на кордонах Литви і Болгарії. Крім того, російський газовий холдинг пообіцяв не вимагати від Болгарії відшкодування збитків через відмову від проекту "Південний потік".
"Газпром" візьме на себе ці зобов'язання на 8 років. Якщо компанія їх порушить, то ЄК зможе накласти штраф у розмірі до 10% від загального світового обороту компанії без необхідності доводити порушення антимонопольних правил Євросоюзу.