Держатомрегулювання виступила проти можливої експлуатації ядерного палива американської компанії Westinghouse на першому енергоблоці Південноукраїнської АЕС. Регулятор вважає, що завантаження палива на перший блок може бути небезпечним. Експерти не виключають, що це може вплинути на подальше просування палива Westinghouse на українському ринку.
Відповідну постанову було прийнято на колегії Держатомрегулювання 19 липня. На думку регулятора, робота палива Westinghouse на цьому блоці є неприйнятною через істотні відмінності проекту реакторної установки першого енергоблоку ЮУАЕС (проект В-302). Зокрема, йдеться у постанові, у ньому застосовано меншу кількість систем управління і захисту реактора.
"Прийняте компанією 'Енергоатом' рішення про дострокове розширення дослідно-промислової експлуатації палива ТВС-W на енергоблоки так званої "малої” серії (перший і другий енергоблоки ЮУАЕС) попередньо не узгоджувалося з регулятором", - йдеться в постанові, яку цитує газета «Коммерсантъ-Украина».
Інспекція відзначає, що в разі прискореного розширення дослідної експлуатації палива Westinghouse на серійні енергоблоки АЕС України (проект В-320) і на другий енергоблок ЮУАЕС (В-302) створюється загроза того, що в разі відмови палива ТВС-W його перевантаження та перекомпонування активної зони буде відбуватися на декількох енергоблоках одночасно.
На тому ж засіданні Держатомрегулювання дозволила дослідно-промислову експлуатацію палива Westinghouse на другому енергоблоці ЮУАЕС при виконанні "Енергоатомом" низки умов.
Представник Westinghouse в Україні Світлана Меркулова заявила, що не уповноважена давати коментарі журналістам; прес-секретар "Енергоатому" Наталія Козлова також відмовилася коментувати рішення Держатомрегулювання.
Експерт Інституту стратегічних досліджень Ольга Кошарна зазначає, що в будь-якому випадку це рішення регулятора не впливає на можливість «Енергоатому» виконати зобов'язання за контрактом з Westinghouse.
Однак рішення Держатомрегулювання може вплинути на подальше просування палива Westinghouse на українському ринку, вважає гендиректор дослідницького центру "Укратомбудконсалтинг" Володимир Казашин.
"Недопуск цього палива на один з енергоблоків дає можливість обмежити претензії американців і щодо інших об'єктів, - відзначає експерт. - Думаю, що відмова пов'язана, швидше за все, з тим, що Україна зараз разом з Росією будує власний завод з виробництва ядерного палива, і звужувати ринок збуту цього майбутнього заводу, займаючи енергоблоки імпортним паливом Westinghouse, просто недоцільно".
Нагадаємо, раніше "Дзеркало тижня" повідомляло, що російська держкорпорація «Росатом» має намір протидіяти спорудженню в Україні заводу з виробництва ядерного палива за технологіями компанії Westinghouse Electric Company.