"Ядерне" лобі зміцнює атомну залежність України від Росії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна продовжує закуповувати ядерні технології у Росії, хоча та є технологічно відсталою країною в цій області
У всіх українських "атомних" тендерах виграє одна країна - Росія.

Нинішня ситуація в атомній галузі України викликає серйозне занепокоєння в експертів. Атомне лобі заганяє "кролика" (Україну) в пащу "удава" (Росії), пише у статті для ZN.UA інженер-атомник, учасник ліквідації Чорнобильської катастрофи Анатолій Грицак.

Як пояснив експерт, маючи тільки "фрагменти" ядерного паливного циклу, Україна швидкими темпами намагається ввести в дію нові атомні енергоблоки, тим самим зміцнюючи зовнішню залежність галузі від Росії.

"Ядерне" лобі набиває собі кишені, а країну заганяють в пащу удава - "на поживу" монополісту і тим самим ставлять під сумнів економічну, а значить і політичну незалежність України", - зазначає Грицак.

Він нагадав, що у вересні 2012 року Верховна Рада прийняла закон "Про розміщення, проектування і будівництво енергоблоків №3 і №4 на Хмельницькій АЕС" з кредитуванням російською стороною.

В Україні експлуатується 15 реакторів, і ще повинні побудувати два на ХАЕС. І всі вони - російські ВВЕР (Водо-водяний енергетичний реактор).

Для порівняння - в Індії з 28 енергоблоків тільки два російських ВВЕРи. "Ситуація явно не на користь російських реакторів, бо перевага надається проектам більш технологічно розвинених країн", - підкреслює Грицак.

Україна ж, хоча може закуповувати ядерні технології в будь-якій країні світу, незмінно обирає тільки Росію.

"І дивно, що ні Антимонопольний комітет, ні, врешті-решт, Генпрокуратура не займуться розгадкою феномену: чому у всіх "атомних" тендерах виграє тільки одна країна - Росія, її компанії?.. І навіть виробництво ядерного палива для АЕС в Україні виграла російська фірма - стовідсотковий монополізм!" - відзначає автор.

Спеціаліст особливо звертає увагу, що в Україні відсутній власний замкнутий ядерний паливний цикл для АЕС. Зокрема, у нашої країни немає виробництва низькозбагаченого урану і "могильників" геологічного типу.

Низькозбагачений уран тільки планують постачати на завод з фабрикації палива у Кіровоградській області (після його пуску). А поки його виробляє для України Росія. Відпрацьоване паливо досі вивозиться до тієї ж Росії, де його переробляють, а відходи зберігають за окрему велику плату, постійно продовжуючи термін зберігання, оскільки в Україну повертати їх нікуди.

Докладніше читайте у статті Анатолія Грицака "Мало одного Чорнобиля?.." у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Україна позичить 600 млн євро для безпеки АЕС

Кабмін затвердив будівництво в Україні заводу з виробництва ядерного палива за 3,7 млрд грн

Кабмін звільнив главу "Енергоатому". Його місце займе людина Бойка

Росія прийняла першу партію українського природного урану для збагачення

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі