Навіть під час війни українські пенсіонери продовжують отримувати виплати від держави. В Україні існує декілька видів пенсії. Це пенсія за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.
Юристка Альона Чмона розповіла, хто має право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
У ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є перелік осіб, які можуть претендувати на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Там вказані такі категорії непрацездатних осіб, як:
- батьки померлого, яких він утримував;
- непрацездатна дружина (чи чоловік), котра зі смертю годувальника втратила засоби до існування;
- неповнолітні діти, котрі народилися до спливу 10 місяців від смерті годувальника.
По кожній з цих категорій є деякі уточнення.
Зокрема про чоловіка, дружину, батька та/або матір йдеться тоді, коли вони вже досягли пенсійного або 65-річного віку чи є особами з інвалідністю. Стосовно дітей, то тут важливо зазначити те, що до згаданої категорії можуть належати і повнолітні діти, якщо вони є особами з інвалідністю.
Також це поширюється на тих, хто навчається за денною формою навчання у професійно-технічних та загальноосвітніх закладах, а також – закладах вищої освіти. На дітей-сиріт, які втратили годувальника, ця норма поширюється до 23 років, незалежно від того, чи вони продовжують навчання.
Від чого залежить розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника
Визначення чи зміна розміру пенсії відбувається на основі Постанови Кабміну від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та передбачає такий мінімальний розмір пенсійної виплати, яка належить особі у зв’язку з втратою годувальника:
- 100% прожиткового мінімуму – на одного непрацездатного члена сім’ї;
- 120% – на 2 членів родини;
- 150% – на 3 та більше членів родини.
Попри дефіцит Пенсійного фонду з 1 березня 2024 року знову заплановано масову індексацію пенсій. Хоча, згідно з законодавством, під час війни її можуть не проводити, до проєкту держбюджету вже заклали такі видатки. Причому прийдешню індексацію уряд планує зробити «справедливішою». Детальніше читайте у статті Тетяни Кириленко «Пенсії в Україні почнуть рахувати по-новому: коли й чи варто чекати на справедливі виплати» на ZN.UA.