ВР збільшила повноваження НБУ

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Парламент погодився надати Нацбанку право впливати на учасників банківських груп.

Верховна Рада України (ВР) проголосувала за збільшення повноважень Національного банку України (НБУ).


Зокрема, ВР прийняла в другому читанні і в цілому законопроект №7399 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо нагляду на консолідованій основі)», який вніс до парламенту НБУ, і яким Нацбанку ж надається право застосовувати заходи до учасників банківських груп.

«За» відповідне рішення сьогодні, 19 травня, під час ранкового засідання проголосували 258 народних депутатів.

Завданнями законопроекту є законодавче врегулювання питань: визначення основних термінів, пов'язаних із наглядом за фінансовими групами; розмежування повноважень між державними регуляторами з питань здійснення нагляду на консолідованій основі; визначення сфери нагляду на консолідованій основі, порядку здійснення нагляду на консолідованій основі, вимог до фінансових груп, учасникам таких груп; встановлення відповідальності за недотримання вимог законодавства щодо нагляду на консолідованій основі тощо.

Так, основним критерієм для визначення фінансової групи, згідно з проектом, є відносини контролю між її учасниками. Фінансові групи залежно від того, хто здійснює контроль у групі або діяльність яких фінансових установ превалює (банків або небанківських фінансових установ), поділяються на банківські групи та небанківські фінансові групи.

Законопроектом передбачається розмежування повноважень між державними регуляторами щодо здійснення нагляду на консолідованій основі залежно від виду фінансової групи.

Відповідно до визначених проектом положень, Національний банк здійснює нагляд на консолідованій основі за банківськими групами, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг та Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - за іншими небанківськими фінансовими групами.

Законопроектом передбачено право державних регуляторів з метою здійснення нагляду на консолідованій основі встановлювати в межах наданих їм законами повноважень відповідні вимоги до банківських груп і небанківських фінансових груп. З метою досягнення ефективності при здійсненні нагляду на консолідованій основі, зокрема, за фінансовими групами з диверсифікованими видами діяльності, міжнародними групами, законопроектом передбачено право державних регуляторів визначати підгрупи в рамках таких груп і здійснювати за ними нагляд на субконсолідованій основі.

Документом вводяться норми, які зобов'язують банківські групи та небанківські фінансові групи, їх учасників дотримуватися вимог, встановлених державними регуляторами. Зокрема, ці вимоги стосуються: наявності ефективних систем корпоративного управління, управління ризиками, внутрішнього контролю у групі; наявності облікових процедур, інформаційних систем, необхідних для забезпечення виконання вимог на консолідованій основі, складання та подання консолідованої звітності; достатності регулятивного капіталу; дотримання економічних нормативів, лімітів і обмежень стосовно певних видів діяльності, у тому числі щодо діяльності на території інших держав; порядку подання необхідної звітності та інформації.

Фінансова група зобов'язана визначити серед фінансових установ, що входять до її складу, відповідальна особа групи і узгодити її з відповідним державним регулятором. Відповідальна особа фінансової групи зобов'язана забезпечити дотримання групою вимог, встановлених відповідним державним регулятором.

Законопроектом передбачено також право державних регуляторів застосовувати заходи впливу до фінансових груп і їхніх учасників у разі порушення ними законодавства та нормативно-правових актів державних регуляторів, зокрема, встановлювати для вказаних груп підвищені економічні нормативи, ліміти і обмеження на здійснення окремих видів операцій.

Проект містить положення про порядок співпраці між державними регуляторами, а також з відповідними органами нагляду інших держав. Згідно з законопроектом, державні регулятори зобов'язані погодити між собою порядок обміну інформацією щодо учасників фінансових груп, які знаходяться у сфері їх регулювання; мають право ініціювати один перед одним проведення перевірки фінансової установи, яка є учасником фінансової групи, та/або включення своїх представників до проведення перевірки такої фінансової установи; мають право ініціювати один перед одним застосування заходів впливу до фінансової установи, яка є учасником фінансової групи.

Нагадаємо, 21 грудня 2010 р. ВР прийняла за основу даний законопроект.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі