Впровадження системи RAB може бути дійсно дуже ефективним інструментом залучення приватних інвестицій. Однак фінальний результат буде залежати від деталей її імплементації. RAB-тарифи - це свого роду контракт між обленерго і регулятором, що передбачає стимули для хорошої роботи обленерго.
Про це в інтерв'ю DT.UA сказав Карлос Паскуаль, віце-президент компанії IHS Energy, який в 2000-2003 роках був Надзвичайним і Повноважним Послом США в Україні. На його думку, ядром концепції RAB є визначення допустимого рівня витрат, які необхідні для формування доходу.
"До таких витрат належать: операційні витрати, вартість капіталу, амортизація і податки. Як правило, регулятор і обленерго домовляються про допустимий прибуток на протязі певного періоду (його тривалість може змінюватись від трьох до восьми років), а також про цільові показники діяльності та інвестиційні програми, - зазначив експерт. - Стимулом для обленерго є можливість інвестувати в підвищення ефективності, таким чином знижуючи витрати. Якщо обленерго вдасться досягти такої економії і при цьому виконати свої зобов'язання щодо інвестицій і виробничих показників, то така економія і стане частиною прибутку компанії. Структура тарифу формує стимул підвищувати ефективність, що в кінцевому підсумку призводить до зниження вартості для споживача. Критично важливим компонентом такої системи є наявність незалежного регулятора, який володіє достатніми повноваженнями, щоб штрафувати обленерго у разі недотримання ними взятих на себе зобов'язань щодо виробничих показників та інвестування".
Детальніше про виклики перед українською енергетикою читайте в матеріалі Сергія Следзя "Карлос Паскуаль: "Завданням є зацікавити обленерго інвестувати в мікс старих і нових активів, що забезпечить найбільш ефективну роботу системи"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".