Державний «Ощадбанк» випустить 6 млн карток державної платіжної системи, і на них нарахує обіцяні гроші.
В «Ощадбанку» повідомили, що виплата 6 млрд грн компенсацій знецінених внесків Ощадбанку СРСР, яка повинна початися 1 червня, буде здійснюватися не готівкою, а шляхом їхнього нарахування на картку державної платіжної системи НСМЕП.
Для цього буде безкоштовно випущено 6 млн карток, на які «Ощадбанк» перерахує по 1 тис. грн. Їх можна буде використовувати для отримання знижок у торговельних мережах та аптеках, списки яких вже формуються. Крім того, гроші з картки можна буде зняти через банкомати «Ощадбанку» або платіжні термінали, якими обладнані відділення банку, пише "Коммерсантъ-Украина"..
Інше питання, що далеко не кожен вкладник зможе дістатися до найближчого банкомату для зняття «кровних». Окрім того, навіть якщо вкладники, наприклад у селі, все-таки дістануться до банкомату, це може вилитися у штурм ворожої для пенсіонерів техніки.
Подібна логіка, за відсутністю виразних пояснень представників "Ощадбанку", призводить до висновку, що ідея з виплатою коштів вкладникам Ощадбанку СРСР є добре продуманою PR-стратегією влади напередодні парламентських виборів, пишуть "Экономические известия".
За словами голови правління «Ощадбанку» Сергія Подрєзова, термін дії карток складе три роки, і «коли будуть наступні виплати», кошти на них можна буде нарахувати навіть без приходу клієнта до відділення.
Для охочих залишити гроші на депозиті «Ощадбанк» передбачив підвищену ставку - 17% річних, тоді як зараз він пропонує максимум 15,5%.
Кількість випущених карток «Ощадбанком» автоматично збільшить присутність НСМЕП на ринку, оскільки зараз таких карток удвічі менше. Однак, враховуючи похилий вік більшості одержувачів цих компенсацій, вони навряд чи будуть активно використовувати картки НСМЕП для безготівкових платежів.
Нагадаємо, що НСМЕП створена з ініціативи НБУ у 2004 році і досі не отримала широкого поширення - у минулому році на неї припало 4% платіжних карток (міжнародні системи Visa і MasterCard займали 60% і 35% ринку відповідно).
"Уряд дає міжнародним системам зрозуміти, що їхні позиції можуть серйозно похитнутися. Їм потрібно йти на компроміс", - говорить джерело на ринку. Банкіри сумніваються, що цільова аудиторія установи, представники якої будуть отримувати компенсацію радянських вкладів, стане активно користуватися картками надалі.
Тішить тільки одне - прогнозованої низкою макроекономістів інфляції внаслідок масових виплат вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР боятися точно не варто. Навіть якщо виплатити доведеться всі заплановані на ці цілі 6 млрд грн., а це, за словами глави правління Ощадбанку, по 1 млрд грн. на місяць протягом півроку, то економіка навряд чи відчує істотний інфляційний тиск. А тим більше, якщо враховувати, скільки реально коштів буде виплачено. !zn