В останньому звіті МВФ особлива увага приділяється проблемі доларизації економік. Саме брак долара під час останньої фінансової кризи 2007-2008 рр. і підкосила глобальну фінансову систему. Україні поняття доларизації відомо не з чуток. Незважаючи на те, що українські комерційні банки суттєво знизили свої "доларові" апетити, висока доларизація банківських балансів зберігається і залишається джерелом системних ризиків.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. За її словами, частка валютних кредитів і депозитів, за даними НБУ, хоч і скоротилася з пікових значень в 2015 р. на більш ніж 10 п.п., але все одно на сьогоднішній день трохи перевищує 40% загальних обсягів.
"Досі серед клієнтів банків багато компаній з кредитами в іноземній валюті, але з доходами майже виключно у гривні. І регулятор радить банкам консервативно оцінювати кредитні ризики таких позичальників. НБУ очікує, що дедоларизація балансів сектора буде продовжуватися, поки буде зберігатися фінансова стабільність, а темпи інфляції знижуватимуться. Але цей процес не буде швидким", - зазначає оглядачка.
За оцінками НБУ, природний рівень доларизації становить близько 20% для подібних української фінансових систем, тобто українському банківському сектору потрібно зменшити поточний рівень доларових активів і пасивів вдвічі.
Національний банк України очікує підписання угоди з МВФ і отримання першого траншу вже у 2019 році. Виходячи з цього складався макропрогноз НБУ на поточний і 2020-2021 роки. Як повідомлялося, МВФ прибуде в Україну з робочим візитом через кілька тижнів.
Детальніше про проблеми світової економіки та місце в ній України читайте в статті Юлії Самаєвої "Про ризики глобальні та окремі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".