Плани щодо виробництва електроенергії Польщею для України так і залишились на рівні обговорення. Наразі проєкт перебуває у замороженому стані. Про це пише РБК-Україна з посиланням на джерело, знайоме з ситуацією.
"За цим проектом немає нічого нового, окрім заяв, які були зроблені польською стороною ще влітку", - сказав співрозмовник.
Хоча ініціювала таке обговорення саме польська сторона. Про можливість виробляти електроенергію для України на польських ТЕС заявив у липні прем'єр Польщі Дональд Туск.
Мова йшла про будівництво другої лінії електропередачі Жешув (Польща) – Хмельницька АЕС, що дозволило б у перспективі збільшити пропускну спроможність для імпорту вдвічі – до 1,6 ГВт. Але при цьому Польща хотіла, щоб Єврокомісія скасувала для виробництва електроенергії з використанням вугілля податок на викиди СО2.
За словами співрозмовника, шанси на реалізацію проєкту невеликі.
"І технічно (з огляду на необхідність будівництва нової лінії - ред.), і політично вона мало реалізується", - сказав співрозмовник.
Він вважає, що навряд чи варто очікувати, що ЄК піде назустріч Польщі та скасує податок на шкідливі викиди. До того ж, для цільових поставок електроенергії потрібно буде змінювати правила доступу до міждержавного перетину. "Доступ надається за конкурсом, а в даному випадку треба буде надавати постійний доступ без будь-якого конкурсу", - зазначив співрозмовник.
Повідомлялось, що вірогідний дефіцит в енергосистемі до початку грудня поточного року, який неможливо повністю покрити імпортом, складе близько 4 ГВт. При цьому підготувати до роботи вітчизняні енергетики зможуть, з урахуванням відновленої генерації, приблизно 14-15 ГВт генерувальних потужностей.