Виплати ВПО: чи можуть їх отримати особи, чиє житло зруйноване

Поділитися
Пояснення дали юристи.

Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи можна отримувати допомогу на проживання ВПО, якщо житло зруйноване внаслідок збройної агресії РФ.

Відповідно до абз. 3 п. 5 постанови Кабміну №332 від 20 березня 2022 р. (зі змінами) допомога призначається внутрішньо переміщеним особам у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру, або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною/військовою адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ.

Як оформити виплати ВПО, якщо житло зруйноване

Для отримання виплат ВПО необхідно:

  • внести інформацію про руйнування до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України або отримати документальне підтвердження про його знищення від органу місцевої влади чи ОВА;
  • оформити довідку ВПО. Відповідно до абз. 15 п. 2 постанови Кабміну №509 від 1 жовтня 2014 р. (зі змінами) на отримання довідки мають право особи, житлові приміщення яких знищені або пошкоджені (до ступеня непридатного для проживання) внаслідок збройної агресії РФ, що підтверджується відповідним актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири);
  • подати документи на отримання допомоги на проживання ВПО. Право на допомогу на проживання мають також ті особи, які раніше отримували допомогу, але відмовилися від неї у зв'язку з поверненням до покинутого місця проживання, житло яких було зруйновано після такого повернення.

Водночас при призначенні допомоги беруться до уваги майнові критерії (наприклад, наявність депозитів, купівля авто тощо). У разі відновлення житла або ж забезпечення житлом для постійного чи тимчасового проживання виплата допомоги припиняється з наступного місяця після отримання документального/офіційного підтвердження цього факту.

Проте така вимога не поширюється на дітей-сирот, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа віком до 23 р., які прибули з тимчасово окупованої РФ території України. Цим категоріям осіб виплати будуть продовжені навіть у разі забезпечення житлом чи у разі його відновлення.

Чи буде зменшено виплати на проживання для вимушених переселенців? Чи має Кабмін план і прогноз щодо їхньої роботи, житла та фінансової підтримки? Чи зробила влада висновки після провалу держполітики допомоги ВПО в першу фазу війни 2014-го, коли більшість українців, які виїхали з Луганської та Донецької областей, змушені були повернутися назад? Наскільки реалістичними й обґрунтованими на тлі того, що відбувається, є заклики президента Зеленського до українців, які після 24 лютого 2022 року перемістилися за кордон, повернутися додому? Відповіді на ці питання читайте в інтерв’ю Віктора Конева з першою заступницею міністра соціальної політики Дар’єю Марчак на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі