Коли минулого року на угорському телебаченні прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана запитали, чи його антагонізм щодо Брюсселя та Вашингтона відштовхне Угорщину від Заходу та з Європейського Союзу, він відповів: "Наш план — не залишати ЄС. Наш план — завоювати його", пише FT.
Віктор Орбан сказав це незабаром після того, як на грудневому саміті наклав вето на пакет допомоги ЄС Україні в розмірі 50 мільярдів євро. Лідери Євросоюзу повернулися до Брюсселя 1 лютого, щоб переконати його відступити. Те, що мало стати епічним протиборством між Орбаном та 26 іншими лідерами ЄС, так і не відбулося. Прем'єр-міністр Угорщини відмовився від свого вето в останню хвилину перед початком повного саміту. Однак він вміє дратувати європейських політиків, особливо Європейську комісію та її президента Урсулу фон дер Ляєн, яка очолила зусилля з підтримки Києва. Мало хто має ілюзію, що Орбан перестане бути головним внутрішнім антагоністом ЄС.
Угорський лідер вже виконував такі трюки. Він досі блокує фонд ЄС, який оплачує поставки зброї Україні. Він зволікає з ратифікацією вступу Швеції до НАТО і матиме кілька можливостей накласти вето на шлях України до членства в ЄС.
"Відносини між Орбаном і комісією повністю зіпсувалися. Між ним і фон дер Ляєн була нульова довіра, – каже особа, яка брала участь у переговорах. – Сьогодні це трохи змінилося, але не принципово".
Прем’єр-міністр Угорщини може бути більш ізольованим, ніж будь-коли, але він переконаний, що політика зміщується вправо по обидва боки Атлантики на користь його порядку денного. Він сказав угорському телебаченню, що ЄС повернеться до його способу мислення. Він повинен тиснути на Україну, щоб вона йшла на переговори з Росією, а не підтримувати її опір.
Дипломати кажуть, що йому подобається бути в центрі уваги. Як розумний учасник переговорів, він має довгу історію блокування рішень ЄС щодо отримання поступок. Але чим більшою була непоступливість Орбана, тим невпевненішими ставали європейські дипломати та офіційні особ щодо його цілей — і його ціни.
Одна з думок полягає в тому, що він знову намагався змусити Брюссель виділити гроші для Угорщини, яка залишаються замороженими через занепокоєння щодо верховенства права в країні та антикорупційних заходів.
Раніше ми писали про те, що Угорщина не матиме права вето, якщо через два роки за потреби Європейська рада вирішить переглянути рішення щодо надання Україні грошей з пакета на 50 млрд євро.