В умовах стагнації економіки і нестачі фіскальної бази відтермінування зниження ставок податку на прибуток і ПДВ є вимушеним, але логічним та виправданим кроком з точки зору інтересів бюджетного процесу. Проте такий захід може бути лише тимчасовим, бо заморожує поліпшення інвестиційного та бізнес-клімату, якого за інших рівних умов можна було при цьому очікувати.
Таку думку у коментарях для ZN.UA висловив екс. в.о міністра фінансів Ігор Уманський, коментуючи інформацію першого заступника міністра фінансів Анатолія Мярковського про запланований на середу (18 грудня ц.р.) розгляд Кабміном питання зменшення ставок декількох бюджетоутворюючих податків з 2014 року. Зокрема, мова йде про ставки ПДВ і податку на прибуток, зниження яких раніше було закладено в Податковому кодексі (було прийнято в 2010 році).
При цьому експерт назвав обґрунтованими більш ранні урядові та експертні прогнози, що зниження ставки ПДВ може призвести до додаткових недонадходжень до держбюджету у розмірі близько 25 млрд грн. "Тут достатньо провести нескладні арифметичні обчислення, бо в короткостроковому періоді діє пряма лінійна залежність між зниженням податкової ставки і відповідними зборами до держбюджету. При надходженнях ПДВ близько 180 млрд грн, що очікуються в нинішньому році, скорочення ставки на 3% дає підстави очікувати недобору показника зборів до державної скарбниці на суму близько 25 млрд грн", - пояснив Уманський.
Нагадаємо, що сьогодні, 18 грудня уряд розглядає проект держбюджету-2014, зокрема, уряд має прийняти рішення, чи буде заморожено зниження ставок ПДВ і податку на прибуток. Так, як вже повідомив прем'єр Микола Азаров, у 2014 році уряд все ж пропонує знизити ставку податку на прибуток, але зниження буде меншим, ніж закладено у ПК - тільки на 1%, до 18% з 19% в нинішньому році (замість передбачених 16%). Що стосується ставок ПДВ, то прем'єр не згадав про можливе перенесення або зниження.
За попередніми оцінками Кабміну, через зниження податкових ставок держбюджет у наступному році може недоотримати близько 20-25 млрд. грн.
Відзначимо, що МВФ рекомендував Україні взагалі відмовитися від будь-яких знижень податків у 2014 році. Зокрема, під час переговорів про відновлення фінансування програми Фонд висував вимоги Києву відстрочити зниження ставки ПДВ і податку на прибуток. !zn