Російську економіку може чекати набагато глибша рецесія, ніж випливає з офіційних прогнозів влади, пише Bloomberg з посиланням на копію конфіденційної доповіді для керівництва РФ.
Чиновники та експерти, які готували доповідь, намагаються оцінити вплив економічної ізоляції Росії через вторгнення президента Владіміра Путіна в Україну.
Згідно з прогнозом, падіння поглиблюватиметься у міру того, як тиск санкцій Європи та США посилюватиметься. Найсильніше постраждають галузі, які роками наповнювали бюджет РФ.
Два із трьох сценаріїв показують, що падіння прискориться наступного року. «Інерційний» сценарії передбачає падіння ВВП Росії наступного року на 8,3% порівняно з 2021 роком. А «стресовий» – на 11,9% у 2024 році порівняно з 2021 роком.
Усі сценарії передбачають посилення санкцій та можливість приєднання до них нових держав. А різка відмова Європи від російської нафти та газу може вдарити по здатності Кремля забезпечити свій власний ринок, йдеться у доповіді.
Крім санкцій, що охопили близько чверті російського імпорту та експорту, у доповіді докладно описано, як РФ стикається з «блокадою», яка торкнулася «практично всіх видів транспорту», що поглиблює ізоляцію економіки.
Тиск на економіку посилюють технологічні та фінансові обмеження. За оцінками авторів доповіді, до 2025 року країну можуть залишити до 200 тисяч IT-фахівців, і це перший офіційний прогноз зростаючого «витоку мізків».
Падіння експорту
У найближчі рік-два на Росію чекає скорочення обсягів виробництва в низці експортно-орієнтованих галузей, йдеться в доповіді. Йдеться про нафту, газ, метали, хімікати, деревину. Хоча надалі можливе певне зростання, ці сектори вже ніколи не стануть драйверами економіки.
Повне припинення постачання газу до Європи, яка є основним експортним ринком РФ, може коштувати агресору $6,6 млрд на рік (до 400 млрд рублів) у вигляді недоотриманих податкових надходжень. Цілком компенсувати втрати за рахунок нових експортних ринків не вдасться навіть у середньостроковій перспективі.
Удар по нафтовому сектору
Як наслідок, Росії доведеться скоротити видобуток вуглеводнів, що поставить під загрозу мету Кремля щодо розширення постачання газу на внутрішній ринок, йдеться у доповіді. Відсутність технологій, необхідних для будівництва заводів з виробництва зрідженого газу, є «критичним».
Плани Європи припинити імпорт російських нафтопродуктів (торік близько 55% експорту йшло на європейський ринок) можуть спровокувати різке скорочення виробництва, з дефіцитом палива зіткнеться і внутрішній ринок.
Виробники металів через санкції втрачатимуть $5,7 млрд доларів на рік.
Якщо світова економіка порине в рецесію, Росія зіткнеться з подальшим скороченням експорту, і попит на її продукцію зникне першим. Це може викликати різке падіння курсу рубля та стрибок інфляції.
Щодо імпорту, то основний короткостроковий ризик – призупинення виробництва через відсутність імпортної сировини та компонентів. У довгостроковій перспективі неможливість ремонту імпортного устаткування може надовго обмежити економічне зростання РФ.
Критичний імпорт
«Альтернативних постачальників для деяких найважливіших імпортних товарів просто немає», - йдеться у доповіді.
Навіть у сільськогосподарському секторі залежність від зовнішніх чинників може змусити росіян скоротити споживання продуктів у міру скорочення постачання.
Обмеження на доступ до західних технологій можуть відкинути Росію на одне-два покоління назад від сучасних стандартів, оскільки вона буде змушена покладатися на менш просунуті альтернативи з Китаю та Південно-Східної Азії.
Вся повнота впливу санкцій помітна в секторальному розрізі:
Сільське господарство: 99% виробництва птиці та 30% виробництва молочної худоби залежить від імпорту. Насіння основних культур, таких як цукрові буряки та картопля, корми для риб та амінокислоти ввозяться переважно з-за кордону.
Авіація: 95% пасажирських перевезень припадає на літаки іноземного виробництва, і відсутність доступу до імпортних запчастин може призвести до скорочення їхнього парку в міру виходу з експлуатації.
Машинобудування: лише 30% верстатів у Росії – вітчизняного виробництва, місцева промисловість неспроможна задовольнити зростаючий попит.
Фармацевтика: близько 80% російського виробництва залежить від імпортної сировини
Транспорт: санкції ЄС збільшили вартість автомобільних перевезень утричі.
Зв'язок та ІТ: до 2025 року Росія може зіткнутися з дефіцитом SIM-карток, вже до 2022 року телекомунікаційний сектор РФ відстане від світових лідерів на п'ять років.
Економіка РФ почала хитатися. До краху ще дуже далеко, але принаймні стає очевидним, що наслідки санкційного тиску цього разу справді можуть завдати шкоди Росії. Невдовзі Росія повною мірою відчує, наскільки дорого їй обходиться ця війна. Докладніше про бюджетний дефіцит та інші негаразди росіян читайте у статті Юлії Самаєвої «Економіка РФ нарешті похитнулася».