Враховуючи тенденцію відновлення економіки України, а також плани НБУ на поступову лібералізацію валютного та фінансового ринку, експерти припускають, що відсотки за депозитами у другій половині 2023 року можуть знизитися на 3-4 відсоткові пункти. Такий прогноз зробив голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов.
За його словами, є три пріоритетні напрямки розвитку банківських продуктів на друге півріччя 2023 року:
- гривневі депозитні програми із терміном розміщення від 6 місяців до 1 року;
- участь у державних програмах кредитування (зокрема, у програмі з кредитування малого та середнього бізнесу "5-7-9" та іпотечній програмі "єОселя");
- кредитування (кредити в розвитку бізнесу, споживчі кредити, загальні іпотечні програми банків та девелоперів, автокредитування).
Він додав, що на сьогоднішній день завдяки зусиллям НБУ в Україні створено майже оптимальні для воєнного стану умови для подальшого розвитку депозитних гривневих програм.
Він нагадав, що завдяки запровадженню 3-місячних депозитних сертифікатів під 25% комерційні банки отримали можливість не лише змінити пріоритети щодо залучення коштів громадян на більш тривалі вклади (від 6 міс. до 1 року), а й суттєво покращити їхню прибутковість: на початок червня максимальні ставки за депозитами терміном розміщення від 9 місяців до 1 року досягли 20-21%.
Банкір переконаний, що у другому півріччі гривня зміцнюватиметься надалі: очікується, що готівковий курс обмінних пунктів знизиться до рівня офіційного (безготівкового) курсу валют.
Паралельно з цим, як вважає експерт, НБУ очікувано може вдатися до зниження облікової ставки на 2-5 в.п., що вплине на розмір відсотків за депозитними вкладами. Глава банку прогнозує, що потенційне зниження облікової ставки з 25% до 20% призведе до зниження депозитних відсотків у середньому на 3-4 п.п.
"Зниження ставок за депозитами – це цілком прогнозована реакція ринку на майже "нульову" інфляцію, а також на рівень міцності та надійності гривні, одним із виразників якої є саме розмір облікової ставки. Отже, інфляція не "з'їсть" вклади громадян, а чистий прибуток за гривневими депозитами залежно від розміру та терміновості вкладу не зазнає суттєвих змін, тобто залишиться максимально привабливим: він триматиметься на рівні 3-6%, що є добрим стимулом для громадян відкривати більш тривалі в часі вклади”, – наголосив Сергій Мамедов.