Відновлення співпраці з МВФ зніме тему дефолту України з порядку денного

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Похмурі прогнози про дефолт України відпадуть самі по собі після відновлення співпраці з МВФ, що стане найкращим способом розвіяти сумніви у платоспроможності країни.

Відновлення фінансового співробітництва з Міжнародним валютним фондом (МВФ) є найкращим способом для України в найближчій перспективі зменшити сумніви у платоспроможності країни.

Таку думку висловили експерти в кулуарах 10-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії YES.

"Думаю, що дефолту не варто очікувати. Ситуація не така вже й погана. Вона, звичайно, змушує задуматися і прийняти рішення, але в України є ще кілька страховок, якими вона може скористатися. І найефективніша - відновити співпрацю з МВФ", - сказав глава інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала.

"В запасі у економічної влади є цілий ряд рішень, цілий ряд варіантів, які, мабуть, можуть бути болісно сприйняті населенням і можуть вдарити по рейтингу влади, але, з іншого боку, в будь-якому разі це краще, ніж дефолт. Насамперед, можлива угода з МВФ", - вторить йому голова інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

Необхідність відновлення фінансової співпраці з МВФ підтримує і депутат від правлячої Партії регіонів, екс-віце-прем'єр і екс-голова Нацбанку Сергій Тігіпко. "МВФ дуже був би зараз потрібен. Впевнений, що у нас є свої резерви, але, думаю, що без МВФ зараз буде дуже важкий період часу", - сказав він.

Депутат зазначив, що тимчасова відмова ФРС США від зміни політики кількісного пом'якшення дає Україні перепочинок на 2-3 місяці, але рано чи пізно ставки на ринку запозичень почнуть рости. "А за ці, умовно, три місяці ми не зможемо брати стільки, щоб вирішити всі наші проблеми з боргом. Тому думати про МВФ дуже потрібно було б", - вважає Тігіпко.

- Янукович обіцяє далі співпрацювати з МВФ, але піднімати тарифи не хоче

Як повідомлялося, в кінці тижня Moody's знизив рейтинг єврооблігацій України до "Caa1" з перспективою подальшого зниження. Агентство пояснило своє рішення зростаючою стурбованістю щодо зовнішньої ліквідності країни в умовах зниження резервів, зростання попиту на валюту і майбутніх великих виплат, невизначеністю переговорів з МВФ і погіршенням відносин з Росією.

Крім того, радник президента РФ Сергій Глазьєв на конференції в Ялті лякав Україну дефолтом з-за дефіциту платіжного балансу, який, на його думку, становить $ 10 млрд, а в разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС та введення захисних заходів Митним союзом збільшиться до $ 15-16 млрд.

Виступав з Глазьєвим в одній сесії на Ялтинській конференції депутат, екс-міністр економіки та екс-глава ради Нацбанку Петро Порошенко підтримав думку, що підтримка міжнародних фінансових організацій поліпшить кредитні рейтинги країни. "Треба відновити співпрацю з МВФ, ми сподіваємося на $ 16 млрд кредитів". Він додав, що слідом за МВФ збільшити кредитування країни може Європейський банк реконструкції і розвитку, Світовий банк.

В довгостроковій перспективі, підкреслив Порошенко, Україна за рахунок зниження енергоємності економіки, яка сьогодні в 5-6 разів перевищує показники розвинених країн, і нарощування внутрішнього видобутку і виробництва енергоресурсів зможе різко поліпшити свій зовнішньоторговельний баланс.

Томаш Фіала нагадав, що місія МВФ двічі відвідувала Україну в першій половині цього гола, позначивши всі питання, які необхідно вирішити для відновлення фінансування. На його думку, влада могла б піти на дві політичні жертви, щоб відновити співпрацю з МВФ: підвищення тарифів на газ і тепло з одночасною компенсацією найбіднішим верствам населення та звільнення курсу гривні. Голова Dragon Capital вважає, що ослаблення гривні на 10-15% і відкриття програми МВФ, навпаки, піде тиск на зміцнення гривні, що дозволить суттєво знизити внутрішні процентні ставки по гривні.

"Вони зараз на рівні близько 20% річних, а можуть впасти до 10-12%, і це дасть дуже великий поштовх економіці. Чим раніше це зробити, тим більше зможемо відновити зростання економіки ще перед виборами. І користь від цього отримати ще існуюча влада", - сказав Фіала.

Він також нагадав, що всі валюти ринків, що розвиваються, помітно девальвували за останній рік.

Ігор Мазепа з Concorde Capital також зазначив, що бюджетна ситуація в Україні сьогодні досить складна: за оцінками компанії, розбіжність реального дефіциту за підсумками року з плановим у 50 млрд грн складе близько 30 млрд грн. "Але вся Європа останні три-чотири роки проходить через аналогічні проблеми: дефіцит бюджету до 5% ВВП. Це робоча ситуація, вона виправна. Нелегко, але вдаватися в паніку не потрібно", - сказав він.

На його думку, підвищення тарифів на газ і комунальні послуги та деяка девальвація гривні, що підвищує конкурентоспроможність українських експортерів, реалістичні і дозволять відновити співпрацю з МВФ.

"Як я розумію ситуацію, така угода серйозно обговорюється. Питання - коли це станеться, яка може відбутися девальвація і на скільки можуть піднятися тарифи", - додав Мазепа. !zn

Читайте також:

Місія МВФ восени приїде в Україну для "валютних" консультацій

МВФ наполягає на введенні контролю за економікою України

Азаров розповів новому керівнику місії МВФ про "твердий фундамент" економіки України

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі