Верховна Рада України схвалила у другому читанні проєкт закону про державний бюджет на 2024 рік. За відповідне рішення проголосували 276 депутатів.
Згідно з проєктом документу доходи бюджету України складатимуть 1,768 трлн грн, а видатки 3,35 трлн грн. Таким чином дефіцит державного бюджету на 2024 рік складатиме 1,57 трлн грн.
Зовнішні запозичення передбачені на рівні 41 млрд доларів США.
Прогноз реального рівня ВВП складає 4,6 %. Інфляцію закладено на рівні 9,7% (у першому читанні було 10,8 %)
Також в проєкті держбюджету закладено середній курс гривні щодо долара США на рівні 40,7 грн/долар.
Як повідомила у Facebook голова комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа, план щодо доходів бюджету збільшили на 22,2 млрд грн за рахунок збільшення в основному ПДВ з ввезених в Україну товарів, а також податку на прибуток банків, ввізного мита і рентної плати.
Водночас основна стаття видатків – оборона. Зокрема 22,1% або 1,164 трлн грн будуть спрямовані для забезпечення сил безпеки та оборони. (Росія на військові витрати наступного року запланувала 115 млрд доларів).
Також заплановані видатки на розвиток оборонно-промислового комплексу, які планують покрити за рахунок податків, митних платежів, дивідендів держкомпаній, приватизації та коштів від розміщення ОВДП:
- 43 млрд грн на виробництво БПЛА
- 43 млрд грн на виробництво боєприпасів та зброїв. Україні.
«Решта видатків потрапляють в площину дефіциту бюджету, який передбачено у сумі 1,57 трлн грн. Фінансування державного бюджету буде здійснюватися за рахунок зовнішніх запозичень (1,67 трлн грн) та розміщення ОВДП (525,9 млрд грн), а також надходжень від приватизації (4 млрд грн)», - зазначила Підласа.
З цих коштів на соціальний захист буде спрямовано майже 470 млрд грн., витрати на підтримку ветеранів збільшать вдвічі, майже до 15 млрд грн, з них 1 млрд грн на протезування воїнів.
Видатки державного бюджету на медицину та освіту складуть 201 млрд грн та 69 млрд грн відповідно.
При підготовці до другого читання Бюджетний комітет:
- додали 1 млрд грн на розмінування с/г земель,
- доручили Уряду розробити механізм щодо врегулювання списання заборгованості за середньостроковими позиками, наданими місцевим бюджетам у 2009-2014 роках Державним казначейством (замість списання такої заборгованості за рахунок вільних залишків),
- вилучили норму про репрофайлінг ОВДП у власності НБУ, оскільки таке питання потребує погодження з МВФ.
Також передбачено додаткову субвенцію на будівництво укриттів в лікарнях розміром 1 млрд грн.
Як заявив раніше міністр фінансів України Сергій Марченко, без подальшої фінансової підтримки з боку союзників Україні у 2024 році загрожує бюджетна «діра» розміром 29 мільярдів доларів США.
Водночас як аналізувала раніше Мартина Богуславець, у 2024 році бюджети Агентства відновлення та профільного міністерства зменшать утричі, Фонд ліквідації наслідків збройної агресії — вдвічі, а заходи із відбудови та програму «єВідновлення», найімовірніше, заморозять. Що можна зробити і як Україні не перетворитися на країну довгобудів читайте у матеріалі «Відбудова на паузі. Що не так із бюджетом України на 2024 рік».
У свою чергу Тетяна Богдан наголошує, що хоча без фінансової підтримки Україні не обійтися, але йдеться про дуже великі й здебільшого кредитні кошти, які будуть пригнічувати українську економіку в майбутньому. Про негативний їх вплив на економічні перспективи країни читайте у матеріалі «Зовнішнє фінансування бюджету: досягнення та упущення».