Верховна Рада взялася легалізовувати домашню працю: право на пенсію та обов'язок сплати податків

Поділитися
Мета законопроєкту – забезпечити соціальний захист домашнім працівникам та знизити рівень незадекларованої праці.

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт, що має врегулювати роботу домашніх працівників. Що це означає та кого стосується, вивчала "Економічна правда".

Суть документа – ввести в законодавство поняття "домашня праця".

Мета законопроєкту – забезпечити соціальний захист домашнім працівникам та знизити рівень незадекларованої праці. Тобто людина матиме офіційне працевлаштування та певні гарантії від держави, а держава отримає додаткового платника податків.

Що змінює законопроєкт

Документ доповнює Кодекс законів про працю (КЗпП) главою, що складається з шести статей. У них визначається поняття домашньої праці та працівників, закріплюється правовий статус суб'єктів трудових відносин, описуються обов’язкові умови договору з ними. Для початку варто розібратися з ключовими поняттями. Їх у документі три.

Домогосподарство визначається як сукупність осіб, які спільно мешкають в одному житлі, забезпечують себе всім необхідним, ведуть спільне господарство. Тобто це родина, яка живе в будинку чи квартирі. Домогосподарство може складатися і з однієї особи.

Це визначення в законодавстві не нове. Воно міститься в наказі Держстату від 2012 року, який регулює реєстр статистичних одиниць у сільському господарстві.

Друге поняття – домашня праця. Це обслуговування домогосподарств на умовах трудового договору.

Третє поняття – домашній працівник. Це людина, яка займається домашньою роботою в рамках трудових відносин з роботодавцем. Останнім є один з членів домогосподарства.

Нововведення дозволять сім’ї, яка хоче найняти няню або прибиральника, оформити з цією людиною відносини, прописати обов’язки сторін та отримати юридичний захист.

Умови для домашніх працівників

Автори законопроєкту вважають, що специфіка роботи домашніх працівників вимагає спеціального режиму робочого часу та відпочинку, а також особливих процедур та підстав для припинення трудового договору. Зокрема, документ розширює можливості для осіб, які працюють та живуть на території помешкання роботодавця.

Так, у трудовому договорі можна закріпити платне чи безоплатне надання працівнику житла, заборону роботодавцю самостійно вираховувати із зарплати вартість проживання.

Однак Головне науково-експертне управління зауважило, що законопроєкт не описує права працівників у разі примусового виселення з житла на час відпустки або відпочинку.

Крім того, документ регулює робочий час та час відпочинку домашніх працівників, передбачає альтернативні варіанти вибору системи обліку робочого часу, а також гарантії під час супроводження роботодавців на їх відпочинку (цей час додається до робочого).

Працівник може розраховувати свій робочий час і погоджувати його з роботодавцем. Працювати у святкові та неробочі дні можна лише за письмовою згодою працівника.

Для домашніх працівників передбачені гарантії поваги до їх честі, гідності та недоторканності особистого життя. Натомість роботодавець отримує гарантію нерозголошення конфіденційної інформації, яку працівник отримав у зв’язку з роботою.

Роботодавець повинен попередити про звільнення працівника щонайменше за два тижні. Працівник може звільнитися миттєво, якщо роботодавець посягає на його честь і гідність.

Чи можуть зараз домашні працівники оформитися офіційно

Можуть. Для цього роботодавець і працівник укладають письмовий договір. На сторони поширюються звичні трудові гарантії: охорона праці, право на відпочинок та оплату.

Якщо порівняти чинні норми та умови, прописані в законопроєкті, то новаціями будуть лише позначення місця роботи, спосіб розрахунку і терміни виплати зарплати.

Що стимулюватиме людей оформлятися домашніми працівниками

"Мета законопроєкту – визначення статусу домашнього працівника. Статус – це можливість отримати трудовий стаж і після настання відповідного віку оформити пенсію", – пояснює співавторка законопроєкту Ірина Констанкевич.

У разі ухвалення законопроєкту роботодавців звільнять від необхідності сплачувати Єдиний соціальний внесок (22%). Платити цей податок чи ні – вирішуватиме працівник.

Є ситуація, коли роботодавець не хоче офіційно оформляти працівника і платити за нього податки, але працівник хоче отримувати трудовий стаж, тому потребує офіційного працевлаштування. Якщо зміни до законодавства ухвалять остаточно, то працівник зможе самостійно платити ЄСВ і з більшою ймовірністю домовитися про офіційну роботу.

У такому випадку роботодавець муситиме платити за робітника податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Щоб самостійно сплачувати ЄСВ, домашній працівник має подати в податкову за місцем проживання відповідну заяву. Податкова має право перевірити відомості, після чого укладається договір про добровільну участь.

Інший спосіб – укласти договір про добровільну сплату страхових внесків через "Дію" або на сайті е-послуг Пенсійного фонду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі