На паливному ринку спостерігається скорочення постачань нафтопродуктів і зниження їхніх запасів. Про це свідчить дослідження, проведене "Консалтинговою групою А-95".
Згідно з оперативними даними, баланс ринку бензину у лютому 2014 р. знизився у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. на 25,3% (майже на 70 тис. т до 203 тис. т) та на 22,4% дизельного палива (на 83 тис. т до 289 тис. т). Накопичувальний баланс щодо бензинів і ДП за січень-лютий знизився на 28,1% і 17,4% відповідно.
На думку фахівців "А-95", негативну динаміку викликано валютною кризою і заходами Національного банку України, що обмежили доступ імпортерів до валюти. Непрогнозованість курсу та відтермінування придбання валюти на шість робочих днів (до десяти календарних) призвели до зриву контрактів з експортерами і, як наслідок, до посилення умов постачань. Зокрема, спостерігається відмова від практики надання товарних кредитів з переходом на 100%-ву передоплату, а також від розрахунків у гривні через українські дочірні підприємства.
Як показує опитування найбільших учасників ринку, сьогодні трейдери воліють обмежитися постачанням на власні АЗС і тимчасово відмовитися від постачань для оптової реалізації або поповнення запасів.
Додатковий тиск на ринок чинить блокування сховищ групи компаній ВЕТЕК, на частку якої припадає до 20% ринку.
"В умовах небувалої валютної волатильності гуртовий ринок фактично паралізовано, паливо не хочуть продавати навіть за передоплатою. Це вкрай небезпечна тенденція, гірше за високі ціни може бути тільки нестача палива", - говорить директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн. Він підкреслив, що проблеми є внутрішніми, ситуація на зовнішніх ринках стабільна, відкриті всі традиційні напрямки постачань.
На думку експертів, профільному міністерству необхідно терміново налагодити щоденний моніторинг ресурсної ситуації і встановити тісний діалог з постачальниками у рамках експертно-аналітичної групи з питань ринку нафтопродуктів. Першочерговим кроком має стати виведення операцій із закупівлі нафтопродуктів з-під дії постанови НБУ №49 від 6 лютого 2014 р. і розробка режиму найбільшого сприяння для відновлення оперативних постачань палива в Україну. !zn
Читайте також:
У лютому бензин на заправках подорожчав на 10%
Новий глава Мінфіну прогнозує зниження курсу долара до 10 грн/$
Боротьба НБУ за стабільність гривні загрожує викликати неконтрольоване зростання цін на бензин