Економічних причин для девальвації гривні наразі немає. Але ринок намагається адаптуватися до рішення НБУ про підвищення офіційного курсу гривні на 25% – до 36,57 грн/дол., і це триватиме кілька днів. Про це пише Forbes.
Експерти вважають, що ринок ще певний час шукатиме нову точку рівноваги, і вважають, що, це триватиме кілька днів.
Шок ще триває, каже старший фінансовий аналітик ICU Тарас Котович. Ринок намагається адаптуватися до рішення НБУ, додає він.
"Мені здається, що це короткочасна реакція. У банках виросли спреди. Це ознака з одного боку спекулятивного ринку, а з іншого – свідчення невизначеності, коли учасники ринку намагаються максимально перестрахуватися", – розповідає він.
Економічних причин для девальвації наразі немає, тим паче, що Україна може розраховувати на суттєве збільшення валютної виручки після потенційного розблокування чорноморських портів, зазначає керівник з питань продажів форексних продуктів Райффайзен Банку Емал Бахтарі.
Однак все це навряд чи допоможе кардинально вирішити проблему одночасного існування на ринку кількох курсів, вважає колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта.
"Ця проблема існуватиме, допоки НБУ притримуватиметься політики фіксованого курсу, тож безготівковий та готівковий ринки будуть відірваними один від одного. Перший час після зміни курсу офіційний курс буде основним орієнтиром, але з часом відновиться ризик, що фокус знову зміститься на готівковий ринок", – каже він.
При цьому курс, який показують обмінники або банки не зовсім правильно називати "ринковим", оскільки готівковий ринок у десять, а моментами навіть у двадцять разів менший за міжбанк, нагадує Бахтарі.
Відмінність поточної ситуації від попередніх курсових стрибків – Нацбанк вперше з початку війни дозволив фізособам купувати безготівкою валюту, однак поки лише за умови її розміщення на депозит строком принаймні у три місяці.
"Це спосіб зняти напруження з готівкового ринку. Клієнти банків фактично купуватимуть валюту на міжбанку, кошти залишаються у банківській системі", – зазначає Бахтарі.
За його словами, банки швидше за все будуть платити мінімальні відсотки за такими депозитами.
Нагадаємо, Національний банк України 21 липня скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% до 36,5686 грн/дол. США. В НБУ зазначили, що такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення та підтримати стійкість економіки в умовах війни. До цього офіційний курс гривні зберігався на рівні 29,2 грн/дол.