Часткове зняття валютних обмежень Національного банку України, які були введені на початку війни, не вирішує проблем великого бізнесу. Зокрема українські компанії досі не можуть повністю розраховуватися з іноземними кредиторами та розвиватися. Така ситуація може призвести до хвилі дефолтів у корпоративному секторі, та до здорожчання позик для держави. Про це йдеться у колонці керівника офісу генерального директора “Групи Метінвест” Олександра Водовіза для УП.
За його словами, найбільше пом’якшень було запроваджено у травні 2024 року. У цьому пакеті бізнесу дозволили виводити валюту за кордон, щоб сплатити позики та дивіденди.
«Але це рішення виявилось дуже обмеженим і не дає можливості бізнесу розвиватись, через запровадження лімітів на перекази у розмірі кількох мільйонів доларів на рік. Для прикладу - кредитний портфель «Метінвесту» на кінець минулого року був близько 2 млрд дол, і 95% запозичень зроблені на Заході», – зауважив Водовіз.
Він пояснив, що за своїми запозиченнями щороку компанія має виплачувати 250-300 млн дол. Тож послаблення валютних обмежень від НБУ із лімітом 4 млн дол. на рік не дає абсолютно нічого для великих гравців. Зокрема схожа ситуація в таких великих компаній, як Ferrexpo, АрселорМіттал Кривий Ріг, «Інтерпайп» і «Кернел». Їх кредитний портфель перевищує мільярд доларів, тож з такими лімітами ніхто з них не може брати кредити за кордоном, додав керівник офісу гендиректора компанії.
«Ми змушені залучати торгове фінансування через свої представництва за кордоном. Тобто, ми довгі гроші заміняємо короткими, і це нонсенс», – наголосив Водовіз.
Він наголосив, що збільшення лімітів є вкрай важливе. Крім того, в НБУ є інструменти, які дозволяють контролювати рух коштів, тож регулятор зможе штрафувати компанії, які вивели гроші за кордон не на погашення кредитів.
«Так продовжуватися не може, тому що почнеться хвиля дефолтів – а це вплине на рейтинги країни в цілому. Недарма росіяни не допускають дефолтів своїх корпоративних позичальників – там розуміють, що це впливає на вартість запозичень для всієї країни», – акцентував Водовіз.
Нагадаємо, раніше в Європейській бізнес асоціації заявили, що послаблення валютних обмежень – це позитивний крок для залучення майбутніх інвестицій в Україну. Але для великого бізнесу надважливим лишається питання розширення встановлених лімітів та умов по виплаті дивідендів та відсотків по «старим» заборгованостям в рамках подальшої валютної лібералізації.