24 січня відбудеться засідання Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, під час якого НАБУ та САП намагатимуться довести факт розкрадання 88 млн гривень з рахунків Державної продовольчо-зернової корпорації її колишнім очільником Валерієм Томіленком. Раніше ВАКС виправдав всіх фігурантів справи в першій інстанції, пише delo.ua.
Ця справа тягнеться ще з 2015 року, коли Валерій Томіленко добровільно пішов з посади голови ДПЗКУ. Проаналізувавши діяльність Корпорації під його керівництвом (грудень 2014-квітень 2015), співробітники НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вирішили, що мало місце незаконне привласнення та розтрата коштів ДПЗКУ.
Як докази прокурори надали ВАКС документи за двома контрактами, які були укладені ДПЗКУ для закупівлі загалом 28,3 тис. тонн зерна кукурудзи з елеваторів у Рокитному та Василькові. Хоча ДПЗКУ перерахувала кошти за зерно передоплатою, елеватори не змогли виконати свої зобов’язання через посуху. Таким чином, керівники аграрних підприємств також потрапили під слідство.
Втім, захисники змогли довести, що в діях Томіленка не було складу злочину, а сам злочин навіть не відбувся, оскільки елеватори, згідно рішень господарських судів, що завершилися ще у 2016 році, повернули перераховані їм кошти та пеню. А відтак обидва контракти виявилися прибутковими для корпорації, що підтверджує письмово як сама ДПЗКУ, так і судова експертиза. Це зазначено у вироку першої інстанції.
«ВАКС дійшов висновку, що всі троє обвинувачених діяли винятково у межах чинного законодавства. Крім того, судом встановлено, що прокуратура не надала жодних доказів того, що Томіленко чи інші обвинувачені якимось чином були зацікавлені в розтраті коштів», - заявив адвокат Назар Кульчицький під час прес-конференції Томіленка після оголошення виправдувального вироку 29 вересня минулого року.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура відразу заявила про намір подавати апеляцію на рішення ВАКС, яка й буде розглядатись на засіданні в понеділок. Втім, рішення першої інстанції скоріш за все залишиться чинним, оскільки під час останнього засідання було визначено, що ані АТ «ДПЗКУ», ані держава як її головний акціонер не понесли жодних збитків. Ба більше, невдалі транзакції допомогли вивести зазначені гроші з рахунків Корпорації в проблемних банківських установах, які невдовзі припинили фінансові операції.
Наразі акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація» знаходиться на межі дефолту. На рахунках підприємства немає достатніх коштів, щоб оплатити черговий транш за кредитом від китайського Експортно-імпортного банку в розмірі $96 млн. За словами депутата Мар’яна Заблоцького, ці гроші доведеться сплатити Міністерству фінансів, або ж оголосити технічний дефолт ДПЗКУ та виплатити більше $1 млрд за державною гарантією.