Український уряд повинен створити нові умови для підтримки експортерів, адже наша економіка, яка є експортоорієнтованою, падає загрозливими темпами.
Таку думку в статті для DT.UA висловила експерт з питань фінансової політики Інституту суспільних досліджень Антоніна Дешко.
З одного боку, у структурі українського ВВП експорт становить близько 50%, тож зв'язка "експорт-промисловість" є ключовою. З іншого - різке падіння експорту та економіки просто змушує уряд проявити активність і вже сьогодні шукати ефективні рішення для розв'язання стратегічних проблем. А проблеми надзвичайно серйозні, зазначає автор.
Автор нагадує, що за січень-травень 2015 р. обсяг промислової продукції скоротився на 21,2% порівняно з відповідним періодом минулого року. А це - не лише втрачені податкові надходження до бюджету, а й робочі місця та добробут населення. Крім того, експорт товарів за чотири місяці 2015-го скоротився на 34,6 % (6,6 млрд дол. США), експорт послуг за перший квартал - на 29,3 % (0,9 млрд дол.). Падіння триває ще з минулого року, у 2014-му експорт товарів і послуг зменшився на 10,7 млрд дол., з них лише товарів - на 8,4 млрд.
"Все це - втрачені валютні надходження і додатковий курсовий тиск на валютному ринку. Можливо, хтось скаже, що побоювання безпідставні, оскільки у нас позитивне сальдо. Але завдяки чому воно сформоване? За рахунок торгівлі послугами та більш швидкого падіння імпорту порівняно з експортом", - підкреслює автор.
Дешко впевнена, що в подібній ситуації часу на розкачку немає, необхідно робити рішучі кроки для зміни ситуації, створювати відповідні умови, у тому числі лобіювати інтереси наших експортерів на світових ринках.
Детальніше про механізми підтримки експортерів читайте у статті Антоніни Дешко Врятувати рядового експортера у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".