Яскравим прикладом збереження "мутних" схем є закупівлі олив і мастильних матеріалів. Тут увесь класичний набір: і штучне обмеження конкуренції, і народні депутати, і завищені ціни. Результат - близько 150 млн грн переплати за рік. Така сума могла б збільшити прибуток УЗ у 2018 р. більш як у півтора разу. Щоб стати постачальником для УЗ, необхідно пройти спеціальну акредитацію. Нескладно здогадатися, що чистилище вдається подолати далеко не всім, а точніше, лише двом виробникам: бердянському "Агрінолу" і столичному КСМ. Вони ділять між собою 99% поставок мастильних матеріалів протягом останніх трьох років.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Куюн, директор ТОВ "Консалтингова група А-95". За його словами, у середньому за тими позиціями, які вдалося відстежити, очікувані "Укрзалізницею" ціни були на 56% вищі за ринкові.
"Якщо екстраполювати цей коефіцієнт на очікувану суму не проведеного квітневого тендера (534 млн грн), отримаємо розрахункову переплату в розмірі близько 150 млн грн, - зазначає експерт. - Насправді сума ще більша, адже зазначені ринкові ціни здебільшого є роздрібними (фасування в діжки та відра) або максимальними. На максимальні в країні обсяги УЗ має всі підстави вимагати дисконт, але, як бачимо, замість цього погоджується на 56-відсоткові премії".
"Більше "Аріан" на тендери УЗ не піде, не хочу брати участі у цих іграх. Корупція в УЗ нікуди не поділася", - говорить директор заводу Рудик.
Автор пише, що це свого роду вердикт усім реформам "Укрзалізниці" у сфері закупівель: "Справедлива закупівля олив і мастил могла б збільшити чистий прибуток УЗ у 2018-му на 74% (за фактом 203,9 млн грн), а у 2017-му - на 150% (100 млн грн). І це далеко не найбільш витратна позиція в бездонному бюджеті "Укрзалізниці". Скільки ще таких добре "змащених" схем?"
Детальніше про "мутні" схеми в "Укрзалізниці" читайте в статті Сергія Куюна "Як по маслу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".