В Україні зростає кількість працівників із зарплатами більше мінімальної

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні зростає кількість працівників із зарплатами більше мінімальної
Зростання кількості осіб, які отримують зарплату від 10 тис. грн, відбулося не стільки за рахунок осіб в категорії "від 5 тис. до 10 тис.", скільки за рахунок працівників у категорії "до 5 тис. грн".

З січня 2017-го по листопад 2018 р. зменшилась вдвічі кількість осіб, які отримували мінімальну заробітну плату (МЗП) і нижче (від 3 млн до 1,5 млн осіб). У той же час зросла на 500 тис. кількість осіб, які отримують зарплату в діапазоні понад МЗП - до трьох МЗП, збільшилося на 1,1 млн число осіб, які отримують більше трьох МЗП. Крім того, зросла загальна кількість застрахованих найманих працівників - приблизно на 500 тис.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Олександр Шемяткін. На його думку, наведена динаміка як мінімум спростовує твердження про те, що начебто детінізація відбулася за рахунок передусім підвищення МЗП або посилення репресій проти бізнесу, - і перше, і друге мало би призвести до уповільнення зростання зарплат, більших за мінімальну, та збільшення кількості працівників, що отримують МЗП. У той же час зростання кількості осіб, що отримують зарплату від 10 тис. грн, відбулося не стільки за рахунок осіб у категорії "від 5 тис. до 10 тис.", скільки за рахунок працівників у категорії "до 5 тис. грн".

"Для однозначних висновків необхідно мати дані по динаміці зростання зарплати і кількості штатних працівників у розрізі кожного підприємства. На жаль, влада не оперує такою статистикою. Тим не менш із певною часткою ймовірності можна зробити висновок, що така картина є відображенням детінізації заробітних плат шляхом виведення їх частини із сірої зони (МЗП + "конверт"), саме тому значно збільшилася кількість працівників, які отримують понад три МЗП, - зазначає експерт. - Інша тенденція, яка варта уваги, - відплив кваліфікованих працівників за кордон, що змушує власників піднімати зарплати для утримання їх в Україні. Але без конкретних даних важко визначити вплив цієї обставини на різке збільшення кількості працівників, які стали отримувати більш як 10 тис. грн".

Автор вважає, що наведені висновки (навіть враховуючи деякий рівень припущення) дають підстави стверджувати, що за рахунок зменшення ЄСВ відбулася певна детінізація зарплат, а щорічні надходження до бюджету від ПДФО постійно зростають швидше за інфляцію. Але навантаження на фонд оплати праці і продовжує залишатися істотним, тому детінізація спрацювала далеко не всюди, а швидше за все, лише на підприємствах із високою маржинальністю.

Детальніше про легалізацію зарплат читайте у статті Олександра Шемяткіна "Детінізація зарплат. Як виграти, не програвши?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі