Використання формули "Роттердам+" припинено з 1 липня 2019 року у зв'язку з переходом до нового ринку електроенергії ,пише ЕП.
У серпні 2018 року Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, скасувала формулу ціноутворення на електрику "Роттердам+".
Проект постанови оприлюднений на офіційному сайті НКРЕКП. Згідно документу, з початку дії нового ринку електроенергії визнаються такими, що втратили чинність цілий ряд нормативних документів, що раніше регламентували роботу української енергетики.
У переліку документів, які скасували, постанова НКРЕКП №289 від 03.03.2016 року "Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії", більш відома під назвою "Роттердам+".
Дане рішення НКРЕКП пояснює необхідністю впорядкування нормативної бази діяльності на ринку електричної енергії України для забезпечення своєчасної підготовки учасників ринку електричної енергії України до роботи нового ринку електричної енергії.
Нагадаємо, що 3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії. Згідно з цією методологією, вугільна складова у тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт. Хоча насправді ж майже все вугілля постачається до ТЕС на значно менші відстані – з Донбасу та Росії. Відтак "плюс" у формулі є чистим прибутком теплоенергетиків. Понад 80% теплової генерації в Україні належить групі Ріната Ахметова.
НАБУ розпочало розслідування і 17 серпня 2017 року провело обшуки в приміщенні НКРЕКП у справі, пов'язаній з утвердженням формули "Роттердам+".
На думку експертів, формула "Роттердам +" стала вершиною схем збагачення в енергетиці. Вона дозволила близьким до влади структурам закуповувати за необґрунтовано завищеною ціною антрацит з тимчасово окупованих територій Донбасу.
Докладніше читайте в статті Ігоря Маскалевича "Блокада по-роттердамськи: донецький варіант" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".