Ґрунтуючись на досягненнях "системи раннього попередження криз, фахівці МВФ розрахували критичні значення бюджетних і боргових показників, які були використані для побудови сукупного індексу фіскальних дисбалансів (фіскального стресу). Такий індекс виконує роль сигналу для оцінки ризиків фіскальної нестійкості і, відповідно, бюджетного або боргової кризи. За результатами останнього аналізу, в Україні чотири фіскальних показника з 11 перевищують гранично допустимі значення.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Богдан, доктор економічних наук, зав.відділом державних фінансів Експертно-аналітичного центру "Оптіма".
До таких фіскальних показників відносяться:
1) коефіцієнт варіації темпів зростання реального ВВП, що становить в Україні 6,1 п.п.;
2) розмір боргу сектору загального держуправління, досягає 75,6% при гранично допустимому значенні в 42,8%;
3) частка боргу, номінованого в іноземній валюті, що становить 67,8% при гранично допустимому значенні 60%;
4) спред прибутковості облігацій зовнішньої позики, що становив у кінці першого півріччя 690 б.п., перевищуючи на 90 б.п. гранично допустиме значення.
"Зараз зазначені показники виконують роль червоних маяків, що сигналізують про можливості кризового сценарію у разі неприйняття урядом адекватних заходів. Проведений аналіз вказує на те, що уразливість державних фінансів України пов'язана насамперед зі значним розміром і ризикованою структурою держборгу, високою вартістю обслуговування зовнішнього боргу, а також з волатильністю реального ВВП, - зазначає експерт. - Разом з тим оптимістичні значення показників бюджетного дефіциту, потреб в позиковому фінансуванні і терміновість боргових зобов'язань зменшують відповідні ризики у сфері державних фінансів України".
Докладніше аналіз фіскальних дисбалансів дивіться у статті Тетяни Богдан "Фіскальні дисбаланси та виклики для бюджетно-боргової політики України" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".