Майже половина підприємств в Україні - від великих до мікробізнесу, за підсумками квітня заявили про збільшення кількості працівників у вимушених відпустках. Про це свідчить щомісячне опитування бізнесу, яке проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.
Польовий етап першого опитування відбувся з 28 квітня до 7 травня 2022 року. Підприємства порівнювали ситуацію за результатами квітня 2022 року з березнем 2022 року, або (де це окремо було зазначено) з довоєнним часом.
48,7% представників бізнесу констатували збільшення кількості співробітників, що перебувають у вимушених відпустках. Лише 11,6% вказали на їх зменшення. Для 39,6% підприємств ситуація за минулий місяць не змінилась.
Залежно від розміру бізнеса, ситуація виявилася найгіршою для мікропідприємств. Майже в півтора раза кращою ситуація склалася на малих та великих підприємствах. Найбільш стійким у квітні виявився середній бізнес.
Серед регіонів найгірша ситуація виявилася Сумській області та Києві, які в квітні оговтувалися від бойових дій. Але несподівано в Хмельницькій області кількість працівників у вимушених відпустках виявилася такою ж, як і в Сумській області.
Найкращою ситуація зі зменшенням кількості людей у вимушених відпустках, виявилася в Чернівецькій області.
Серед інших позитивних тенденцій: 72,7% опитаних підприємств вважає, що надалі ситуація вже не погіршуватиметься. Майже однакова кількість опитаних вважає, що ситуація покращуватиметься - 13,8%, і що ситуація погіршуватиметься - 13,4%.
Серед песимістично налаштованого бізнесу найбільше - малих підприємств. Макропідприємства навпаки є найбільш оптимістично налаштованими щодо вимушених відпусток своїх працівників.
За регіонами, у Сумській області бізнес найбільше очікує збільшення кількості працівників у вимушених відпустках. А у Чернігівській області найбільше переважають очікування, що таких працівників стане менше.
Кожне третє з опитаних підприємств повідомило про скорочення виробництва (це понад вдвічі більше, у порівнянні з довоєнним часом), а 10% – припинили свою діяльність. При цьому, відсоток тих, хто повідомив про скорочення зайнятості менший, ніж тих, хто повідомляв про скорочення виробництва – 57,8%.
Окрім падіння виробництва, ще одним вагомим показником впливу війни на економічну ситуацію в Україні, є невизначеність. Близько половини опитаних не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації (45,0%) та загальноекономічної ситуації (47,7%).
Серед основних проблем, з якими зіштовхнувся бізнес під час війни, — брак палива, зростання цін на сировину й матеріали, складнощі з перевезенням товарів територією України, зменшення попиту на продукцію або послуги та брак робочої сили.