В Україні створять три нових реєстри у сфері обліку нерухомості

Поділитися
В Україні створять три нових реєстри у сфері обліку нерухомості © Фото з відкритих джерел
Ця ідея могла бути впроваджена рішенням уряду, принаймні, так її бачили в Мінрегіоні напередодні війни. Але тепер ідею перенесли до законопроекту.

У найближчій перспективі в Україні будуть створені три нові електронні реєстри у сфері обліку нерухомості. Це передбачає законопроєкт №7398, який, передусім покликаний створити нові підходи до укриттів в Україні, але заодно передбачає функціонування трьох нових електронних реєстрів.

Мова про:

  • Єдиний держреєстр адрес;
  • Єдиний держреєстр будівель та споруд;
  • Єдиний держреєстр адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад.

Всі вони будуть доступні у складі Єдиної державної електронної інформаційної системи у сфері будівництва.

Передбачається, що указані реєстри дозволять уникати шахрайств при реєстрації права власності на нерухомість, стануть важливим ресурсом для ДСНС та створять нові підходи до процедури оподаткування нерухомого майна.

Слід зазначити, що якщо ідея щодо створення в Україні належної системи цивільного захисту населення виникла вже під час війни, коли виявилося, що переважна більшість укриттів, розташованих у населених пунктах, можна класифікувати, як найпростіші укриття, які не забезпечують належного захисту людей, то ідея щодо створення трьох указаних реєстрів виношувалася вже давно.

У тому числі ця ідея могла бути впроваджена рішенням уряду. Так, на початку лютого 2022 року Мінрегіон навіть підготував відповідний проєкт постанови Кабінету Міністрів України.

Водночас, як випливає зі змісту законопроєкту №7398, тепер ця ідея винесена на рівень закону.

Якщо виходити зі старих напрацювань Мінрегіону, Єдиний держреєстр адрес - це має бути електронна система, що міститиме дані про найменування топографічних об'єктів - адреси будівель, назви адміністративно-територіальних одиниць, вулиць, доріг тощо. Розробка такого сервісу необхідна для покращення навігації екстрених служб, врегулювання надання поштових адрес, уніфікації топографічних даних.

Державний реєстр будівель та споруд - це електронна система, яка, за прийнятою концепцією, міститиме дані про закінчені будівництвом об'єкти та земельні ділянки під ними. Таким об'єктам присвоюватимуться унікальні ідентифікатори, що будуть незмінними й виступатимуть в якості ключа для обміну даними. Це унеможливить шахрайство при реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Верифікацію та наповнення цих реєстрів здійснюватиметься органами місцевого самоврядування. Після збору даних із вже наявних реєстрів та їх зіставлення, вони також вноситимуть юридично значущі документи. Наприклад, що підтверджують перейменування вулиці чи населеного пункту.

На сьогодні указана інформація існує переважно у вигляді паперової картотеки.

Щодо ведення Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад України, це питання мав вирішити інший законопроєкт - №4664 від 28 січня 2021 року. Проте, на сьогодні цей законопроєкт не зміг пройти навіть першого читання. Тому, можливо, виникла ідея, як і з попередніми двома реєстрами, реалізувати цей проєкт в рамках законопроєкту №7398.

Згідно з концепцією, закладеною в законопроект №4664, указаний реєстр адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад мав сприяти врегулюванню процедур державної реєстрації адміністративно-територіальних одиниць. Зокрема, мав наповнюватися відповідною інформацією.

Щодо розвитку системи оподаткування у сфері нерухомого майна завдяки впровадженню указаних реєстрів, інформації немає ані в тексті законопроєкту, ані в пояснювальній записці до нього. Проте, про це заявила голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

За її словами, указані реєстри дозволять розв'язавати наявні проблеми, пов’язані з обліком нерухомості, та створять передумови для розвитку системи оподаткування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі