Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер в день очікуваного дефолту в Греції надав уряду "останнє речення", повідомляє Reuters з посиланням на джерела в ЄС і самій Греції.
Згідно з повідомленням, пропозиція полягала в тому, щоб Ціпрас направив згоду на проведення екстреного зібрання Єврогрупи, на якому б погодився агітувати греків проголосувати "за" продовження міжнародної допомоги кредиторів на референдумі. В цьому випадку ЄС в терміновому порядку надав би Греції кошти для проведення виплат МВФ для запобігання дефолту.
При цьому, за інформацією Reuters, глава уряду Греції Алексіс Ціпрас відкинув цю пропозицію, заявивши, що сам проголосує "проти" надання допомоги на умовах кредиторів 5 липня.
Також західні агентства з посиланнями на джерела в міністерствах Греції відзначають, що уряд не збирається оплачувати частину боргу МВФ 30 червня, у зв'язку з чим у вівторок фактично оголосить дефолт.
Сам Ціпрас після провалу переговорів звернувся до грецького народу, заявивши, що буде поважати будь-які результати референдуму. При цьому він додав, що "якщо греки захочуть побачити приниженого прем'єра", то це буде "не він", натякаючи на відставку в разі схвалення греками умов кредиторів на референдумі.
При цьому днем раніше, після остаточного провалу переговорів по Греції, Юнкер заявив, що вважає себе "зрадженим" з боку греків. Він звинуватив Ціпраса в "егоїзм" і "популізмі".
"Егоїзм, тактичні ігри, популістські ігри мали місце. На карту поставлені європейський дух солідарності та відповідальності. Гра однієї демократії проти 18 інших – це відношення, не гідне великої грецької нації", - сказав дипломат.
C 2010 року Євросоюз і МВФ виділили Греції кредитів майже на 250 мільярдів євро . Незважаючи на часткове списання заборгованості в 2012-му, її держборг нині становить понад 315 мільярдів євро, що являє собою 175 відсотків ВВП. Це в три рази перевищує гранично допустимий рівень держборгу країн зони євро.
Греція повинна розплатитися з МВФ за отриманим Афінами від Міжнародного валютного фонду позикою в 1,6 млрд євро до кінця червня. Якщо цього не станеться, то країна може бути змушена вийти з єврозони, і, можливо, з Євросоюзу.
При цьому напередодні Єврогрупа відмовилася продовжувати програму допомоги Греції до 5 липня (день референдуму), у зв'язку з чим фінансова допомога буде надаватися, як і планувалося, тільки до 30 червня.
В самому уряді Греції вже погрожують Євросоюзу судом за можливе виключення з єврозони.
Детальніше про стан грецької економіки читайте в статті Катерини Зарембо для DT.UA "Грецька драма для Європи".