Про це у своїй статті для DT.UA пише Алла Єрьоменко. За її словами, новий орган у структурі НАК покликаний, фактично, "врівноважити сили" правління та наглядової ради, який отримав право вирішувати долю як голови, так і членів правління компанії.
"Якщо до прийняття другого та третього варіантів статуту "Нафтогазу" правління компанії було фактично підзвітне в основному загальним зборам, то тепер роль наглядової ради незрівнянно зросла. Наглядова рада може навіть відсторонити голову правління й будь-якого його члена, якщо вважатиме за потрібне", - вказує автор.
"Не те щоб у правлінні НАКу цього боялися, але все-таки, слід думати, доклали зусилля для того, щоб і члени наглядової ради були підконтрольні. Так, з 2017 р., тобто в другій редакції статуту НАКу, з'явився розділ "Незалежний номінаційний комітет". З 1 квітня поточного року його повноваження будуть більш структуровані та трохи розширені", - йдеться в статті.
Єрьоменко зазначає, що відповідно до п. 96 третьої редакції статуту "Нафтогазу", яка набере чинності з 1 квітня 2017 року, незалежний номінаційний комітет покликаний забезпечити підбір кваліфікованих кадрів на посаду членів наглядової ради, зокрема - незалежного директора.
"Складатися цей комітет буде з чотирьох чоловік. Одного представлятиме акціонер, тобто поки що Кабмін, другого - трудовий колектив НАКу, ще двоє мають бути такими самими незалежними, як і директори наглядової ради. Номінаційний комітет обиратиметься зборами акціонерів на два роки. І саме він буде рекомендувати загальним зборам акціонерів кандидатів у наглядову раду (незалежних директорів), розмір оплати кожному з них, контролювати, наскільки незалежні директори відповідають критеріям незалежності. А також оцінювати їхню роботу та вносити пропозиції зборам акціонерів про звільнення незалежних директорів", - зазначила вона.
Нагадаємо, В грудні 2016 року Кабінет міністрів України постановою №1044 затвердив нову редакцію статуту НАК "Нафтогаз України".
Згідно з новим статутом, всі ключові рішення про призначення членів правлінь дочірніх ПАТ "Укртрансгаз", "Укртранснафта" і "Укргазвидобування", відсторонення їх від посад і деякі інші, повинні узгоджуватися з наглядовою радою НАК "Нафтогаз України".
Документ також регламентує входження директорів дочірніх ПАТ до складу правління національного регулятора.
Відповідна постанова Кабміну набула чинності 31 грудня.
Детальніше про зміни в нових редакціях статуту НАК "Нафтогаз України" читайте в статті Алли Єрьоменко "Тричі статутні відносини" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".