В НБУ перерахували головні ризики для економіки України

Поділитися
Серед ключових - введення локдауну та світова інфляція.

Ключовими ризиками для нового макропрогнозу НБУ стало посилення карантину в Україні і в світі, а також більш істотна, ніж передбачалася, інфляція в світі.

Реалізація ризиків може привести до значних економічних втрат, повідомляє "Інфляційний звіт" Національного банку України (липень 2021 року).

З боку зовнішнього середовища вагомим є ризик більш тривалої й сильної інфляції і розбалансування її очікувань в розвинених країнах. На інфляцію впливають значні фіскальні і монетарні стимули, повідомляє НБУ.

"Це створює ризики посилення імпорту інфляції в Україну і прискорення переходу провідних центральних банків до більш жорсткої монетарної політики. Останнє може істотно погіршити інтерес інвесторів до країн ЕМ і спричинити відтік капіталу", - говориться в звіті.

Значним ризиком також є істотне погіршення умов торгівлі. Різке зниження світових цін на основні товари українського експорту з існуючих високих рівнів або подорожчання енергоносіїв посилить девальваційний тиск на обмінний курс гривні.

Значущим ризиком є можливе зниження врожаю в Україні через несприятливі погодні умови. Цей показник прискорить продовольчу інфляцію і призведе до додаткових втрат ВВП. При цьому зменшення валютної виручки від аграрного експорту в стані посилити тиск на обмінний курс гривні і на ціни непродовольчих товарів і послуг.

Скріншот з дослідження НБУ
Скріншот з дослідження НБУ

Виникає ризик зростання мінливості світових цін на продовольство в умовах кліматичних змін.

"Зберігаються ризики ескалації військового конфлікту на сході країни, можуть істотно погіршити інвестиційну привабливість України і очікування всіх економічних агентів", - йдеться в звіті.

Більш тривалий термін пандемії і посилення карантину залишається важливим ризиком. Поширення нових мутацій коронавірус, зокрема варіанти "Дельта", загрожує черговою хвилею захворюваності і посиленням обмежувальних заходів в наступні місяці.

"Це сповільнить відновлення української економіки і збільшить потребу в фіскальних і монетарних стимулах", - йдеться в огляді.

За оцінками НБУ, посилений карантин не зробить значного стримуючого впливу на інфляцію, перш за все, через збереження стійкого споживчого попиту.

Втрати від можливого локдауну через поширення варіанту "Дельта" в Україні оцінюються НБУ в 0,6% річного ВВП в разі його тривалості протягом одного місяця.

"У той же час у разі застосування тільки карантину" червоних зон "втрати зменшаться до 0,4% ВВП за кожен місяць додаткових обмежень", - відзначили в НБУ.

Скріншот з дослідження НБУ
Скріншот з дослідження НБУ

Липневий макропрогноз НБУ ґрунтується на припущенні про збереження адаптивного карантину і в найближчому майбутньому.

"Очікується, що темпи вакцинації проти коронавірусу істотно прискоряться, що дозволить охопити всіх бажаючих вакцинуватися в наступному році. Обмеження не стосуватимуться заборон для економічної діяльності, а лише вимогами до посилених антиепідемічних дій на регіональному рівні", - йдеться в документі.

Раніше аналітики НБУ очікують підвищення цін на електроенергію для населення в третьому кварталі поточного року. Також вони спрогнозували, що темпи зростання цін на ресурс будуть одними з найвищих серед складових інфляції, говориться в інфляційному звіті НБУ.

Раніше ZN.UA писало, що гроші для економіки, як паливо для автомобіля. Якщо каністра з бензином, лежить десь в гаражі, а не живить двигун, то толку від такого пального мало. Більш того, є ризик протікання, загоряння і т.д. Так і гроші, що зберігаються під матрацом: не просто даремні, але і згубні для економіки. Розбираймось, чому в матеріалі "Гроші під матрацом не працюють!"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі