Уряд через смартфони виводить великий бізнес з-під контролю держави — експерт

Поділитися
Уряд через смартфони виводить великий бізнес з-під контролю держави — експерт

Рішення ДФС внести до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій 8 альтернативних моделей касових апаратів, які дозволяють проводити операції за допомогою планшета і смартфона - виведе великих платників податків з-під контролю податкової служби, - про це заявив колишній директор держпідприємства НДІ "Укрелекон" Микола Коваленко. За його словами, експеримент по впровадженню нових систем обліку проводиться в інтересах великого бізнесу.

"Позитивного досвіду застосування гаджетів замість класичних касових апаратів у світі немає. Єдина країна в світі, яка спробувала гаджети в якості касових апаратів - Словаччина. Однак, там експеримент розроблявся тільки для малого бізнесу, і тим не менш, себе не виправдав. Смартфони в якості РРО застосовувало 10% підприємців. Для більшості більш зручною виявилася звичайна каса", - пояснив Коваленко.

На його думку, в Україні, цей експеримент виявився ширмою для виведення великого капіталу в тінь. Оскільки, вважає експерт, бізнес неодмінно скористається недоліками нововведень, ключовим з яких є можливість спотворювати фіскальну інформацію. Коваленко впевнений, що перевірити за кілька днів всі 8 альтернативних систем РРО, які ДФС 4 квітня внесла в держреєстр, неможливо. Для цього необхідно півроку і участь профільних фахівців та установ, чого зроблено не було.

"Цей експеримент є вкрай ризикованим, оскільки, впроваджується вразлива для кібератак система. Податковий контроль в принципі стане неможливим, оскільки на смартфонах, крім фіскальної інформації, як правило, зберігаються приватні дані - SMS-листування, фотографії, контакти інших людей. Експеримент ігнорує рішення РНБО і Укази Президента про кібербезпеку", - сказав експерт.

Він додав, що уряд "оптом" порушив 16 законів України для того, щоб впровадити альтернативні РРО. Ключовою небезпекою нововведення є його вразливість до зовнішніх втручань, як з боку хакерів, так і з боку спецслужб РФ, яким вже вдавалося знищувати інформаційні ресурси. Впливати на фіскальну інформацію в загальнодоступній мережі Інтернет, до якої підключені смартфони, набагато простіше, вважає Коваленко, ніж на дані в касових апаратах, які працюють окремо від Інтернету і не пов'язані з громадськими комунікаціями.

"Оригінали електронних розрахункових і звітних документів повинні зберігається у підприємця. З впровадженням альтернативних РРО з'являється можливість несанкціонованого зміни документів аж до їх знищення", - пояснив Коваленко.

Експерт нагадав, що фіскальні дані будуть оброблятися за допомогою додатків до смартфонів і планшетів, які функціонують у середовищі загальнодоступних систем Android і Windows. А це дозволить створювати вірусні програми, які будуть вилучати фінансові дані, модифікувати або знищувати.

"Це чергова спроба перерозподілу ринку РРО. Однак, на цей раз ця "реформа" може завдати непоправної шкоди економіці України. Зокрема, зарахування до учасників "експерименту" великих" платників податків несе ризик дуже великих бюджетних втрат, оскільки, виводить великий бізнес з-під держконтролю", - резюмував Коваленко.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі