Кабінет міністрів вирішив пропонувати Верховній Раді впровадити в Україні професійної накопичувальної пенсійної системи. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль за підсумками засідання у ряду 18 листопада.
“Сьогодні на засіданні схвалили відповідний проект закону. Професійну накопичувальну систему пропонується запровадити для осіб молодше 35 років, які працюють в особливо важких та небезпечних умовах. Так люди отримають власні пенсійні рахунки, якими вони зможуть скористатися, коли вийдуть на пенсію. Ідеться про тисячі гривень, які людина зможе отримати як доплату до своєї пенсії”, - написав Шмигаль.
За його словами, приблизний об’єм коштів для такої системи становитиме 2-3 млрд грн на рік. Відповідні розрахунки провели до 2050 року. Вони показують, що від введення такої системи виграють і працівники, і роботодавці, і загалом економіка країни.
Зокрема, проект закону передбачає створення трьох професійних пенсійних програм. Перша програма повинна дати право на отримання пенсійних виплат після 50 років. При цьому у чоловіків має бути страховий стаж від 25 років, з них від 10 років мають стосуватися роботи на шкідливих професіях (так званий список №1). У жінок у цьому випадку має бути від 20 років страхового стажу, з яких 7,5 років - на шкідливих професіях.
Друга програма надає право отримання пенсії після 55 років та наявності страхового стажу від 30 років, з нього на роботі за списком №2 від 12,5 років у чоловіків. У жінок для використання цієї програми має бути від 25 років страхового стажу, з яких на роботі за списками №1 і №2 від 10 років.
Третя програма має дати можливість добровільно вступити в НППС на умовах, визначених у колективних договорах і на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.
Джерелом фінансування пенсійних виплат з солідарної системи (до повного переходу на виплати з НППС) та формування пенсійних активів у накопичувальній професійній системі мають стати страхові внески. Останні ж сплачуватимуться роботодавцями за рахунок підвищеної ставки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування на заміну механізму відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Зокрема,за програмою №1 роботодавцям доведеться додатково до 22% ЄСВ платити ще 15%, в програмі №2 - 7%, в програмі №3 - від 3% за погодженням з працівниками.
У законопроекті також йдеться про те, що страхові внески, які надійдуть за учасників НППС, Пенсійний фонд України направлятиме до недержавних пенсійних фондів (НПФ). Учасники системи зможуть самостійно вибирати НПФ.
Переліки зайнятості за списками №1 та №2 містяться у постанові Кабінету міністрів від 24.06.2016 року №461.
Раніше Шмигаль заявляв про те, що допускає введення накопичувального рівня пенсійної системи до 2021 року. Він також зазначив, що буде три варіанти забрати гроші. Зокрема, перший варіант - при досягненні пенсійного віку отримав всю суму і роби, що хочеш, другий варіант - розстрочка виплат на 5-10 років і третій варіант - довічне утримання.