У Нацбанку вже побачили вплив на ринок готівкової валюти законодавчих нововведень, які спрямовані нібито на те, щоб зробити курс ще більш стабільним.
У Національному банку України заявляють, що в останні дні після анонсування, а також введення низки змін валютного регулювання обсяг продажу готівкової валюти істотно збільшився.
Про це заявив глава комітету із запобігання проведення недобросовісних валютних операцій НБУ Юрій Горшков на прес-конференції у четвер, 22 листопада.
«У порівнянні з минулим тижнем щоденний обсяг здачі валюти населенням збільшився на 50% з гаком відсотків», - сказав Горшков. При цьому він не назвав більш конкретних цифр. Разом з тим, представник Нацбанку додав, що найближчим часом гривня буде стабільною, і немає ніяких підстав для її девальвації.
Горшков також зазначив, що Національний банк на сьогодні вважає достатнім рівень обов'язкового продажу експортної виручки і найближчим часом підвищувати його не має наміру. «50% більш ніж достатньо для того, щоб задовольнити попит», - сказав він.
Нагадаємо, що у понеділок, 19 листопада, НБУ скористався передбаченим законодавством правом і ввів обов'язковий продаж 50% валюти експортерами та паралельно з цим зменшив терміни розрахунку за зовнішньоекономічними контрактами з 180 до 90 днів. Нацбанк України також зобов'язав конвертувати в гривню валютні перекази на користь фізичних осіб на суму 150 тис. грн (в еквіваленті) і більшу.
Також на поточному тижні у Верховній Раді був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо операцій з іноземною валютою», яким пропонується ввести 15%-й збір до Пенсійного фонду з суми операцій з продажу готівкової валюти. При цьому в експертному співтоваристві відразу ж звернули увагу, що введення податку з продажу готівкової валюти може призвести до тінізації валютного ринку.
Нагадаємо, що 20 листопада профільний Комітет Верховної Ради відкликав законопроект № 11433, що пропонує встановити 15%-й збір до Пенсійного фонду з операцій продажу готівкової валюти фізособами. Відкликання було здійснено для доопрацювання документа і узгодження позицій Кабінету міністрів, Нацбанку та громадськості. !zn