Україні потрібно рости 20 років по 6% в рік, щоб наздогнати Польщу – представник МВФ

Поділитися
Україні потрібно рости 20 років по 6% в рік, щоб наздогнати Польщу – представник МВФ © Daily
За його словами, якщо в Україні не почнуться структурні реформи, то населення країни через 20 років стане на 20% біднішим, ніж сьогодні.

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман вважає, що Україні необхідно зростати протягом 20 років в середньому на 6% щорічно, щоб досягти нинішнього рівня Польщі, часткові реформи і зростання середнім темпом в 4% вирішать це завдання лише наполовину.

"Це довгостроковий проект, неможливо завершити реформи протягом декількох років. Україна повинна підтримувати ці реформи всі 20 років, треба терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів", – сказав він від час макроекономічної дискусії Американської торгової палати в Києві.

Люнгман пояснив, що структурні реформи дозволять забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції та підвищення продуктивності.

Він уточнив, що мова йде про досягнення рівня ВВП на душу населення майже $ 30 тис за паритетом купівельної спроможності.

"Україні треба зростати на 7% в рік, щоб наздогнати сусідні економіки", – підтримав його думку провідний економіст по регіону Європейського банку реконструкції та розвитку Дімітар Богів.

За його словами, якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління порівняно з країнами G-7, це додасть 1,2% зростання щороку. "Основна загроза – це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання", – додав економіст ЄБРР.

Люнгман нагадав, що Україна потрапила до списку 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990 по 2017 роки, показавши п'ятий з кінця результат – в середньому "мінус" 0,2% щорічно.

Він зазначив, що інвестиції за цей період становили лише 20% від ВВП, у тому числі 16% від ВВП в 2010-2017 роках, тоді як середній рівень – 26% від ВВП. Люнгман додав, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення України на 1,2% щорічно 2018-2030 роках. За його словами, при збереженні таких показників країні без реформ і значного зростання продуктивності практично неможливо буде забезпечити темпи зростання вище 2,5% у рік.

Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему і верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції і регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків). Серед інших секторів, де також є відставання, однак не настільки значне, Люнгман вказав торгівлю і відкритість (тарифи і нетарифні бар'єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча по ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України виглядають краще, ніж у Польщі).

Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України. Перший передбачає повне реформування (подолання зазначеного вище відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дозволить населенню стати багатшими на 60% за 20 років, і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно в 2038 році.

Другий варіант – часткові реформи (збереження розриву в судовій системі і ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення багатшим всього на 20%.

У третьому сценарії – відкату реформ (без ринку землі) і темпами зростання до 1,5% – населення через 20 років стане на 20% біднішими, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

Згідно поданої презентації нинішній темп реформ в Україні – це сценарій між другим і третім.

У той же час заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук, що займається макроекономічне прогнозування, зазначив, що офіційний показник ВВП на душу населення в Україні занижений, так як в ній високий рівень тіньової економіки (30-40%) і реальне населення менше враховується Госстатом (37 млн замість 40-42 млн).

Раніше повідомлялося, що Міжнародний валютний фонд (МВФ), глава якого Крісталіна Георгієва 15 лютого в Мюнхені обговорили з президентом Володимиром Зеленським підготовку нової програми співпраці, направить до Києва групу експертів для оцінки можливостей співпраці.

Нагадаємо, 17 лютого цього року завершилася дія попередньої програми співпраці між Україною та МВФ у рамках механізму stand-by. Вона була затверджена 18 грудня 2018 року в обсязі - SDR2,8 млрд ($ 3,9 млрд), але Україна змогла отримати по ній лише перший транш SDR1 млрд (близько $ 1,4 млрд). Потім планувалися ще два транші за підсумками піврічних переглядів, однак у зв'язку зі зміною президента та уряду країни після виборів було вирішено розпочати розробку нової програми співпраці.

МВФ відзначає прогрес України у проведенні реформ, але очікує виконання раніше погоджених заходів для затвердження радою директорів Фонду нової програми макрофінансування EFF на $ 5,5 млрд. П'ятьма основними фокусами нової програми є: посилення верховенства права; боротьба з корупцією; підвищення конкуренції, відкриття ринків і зниження ролі олігархів; посилення гарантій незалежності Нацбанку і стабільна фіскальна політика.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі